Ստորագրվել է Հայաստան-Ֆրանսիա պաշտպանական համագործակցության 2025թ․ ծրագիրը
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվել են Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմավարական պաշտպանական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի ու Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարության միջազգային համագործակցության և ռազմավարության գլխավոր վարչության Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի ու բազմակողմ համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Էսկորսիայի գլխավորությամբ:
Խորհրդակցությունների ընթացքում ամփոփվել են համագործակցության շրջանակում 2024 թվականին իրականացված աշխատանքները և նախանշվել են հաջորդ տարվա ծրագրերը: Կողմերը հաստատել են վերջին շրջանում ակտիվ համագործակցության ռազմավարական նշանակությունը և սահմանել են համագործակցության զարգացման ավելի բարձր նշաձող: Առանձնապես կարևորվել է համագործակցությունը պաշտպանական պլանավորման, ռազմական կրթության ու վարժանքների, խորհրդատվական աջակցության, տարբեր զորատեսակների պատրաստության, ռազմատեխնիկական և այլ ուղղություններով:
Ալեքսանդր Էսկորսիայի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը: Քննարկվել են ՀՀ ԶՈւ կերպափոխման գործընթացի առաջնահերթությունները և այդ շրջանակում Ֆրանսիայի հետ համագործակցության ընթացքը: Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը գոհունակություն է հայտնել համագործակցության ներկայիս մակարդակից և հույս հայտնել, որ այն կշարունակի զարգանալ:
Կողմերը խորհրդակցությունների ընթացքում կարծիքներ են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ: Խորհրդակցությունների արդյունքում ստորագրվել է Հայաստան-Ֆրանսիա պաշտպանական համագործակցության 2025 թվականի ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի քանի տասնյակ միջոցառումներ ԶՈՒ կենսագործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում:

The 2025 program of defense cooperation between Armenia and France was signed
On December 10, the Armenia-France strategic defense consultations were held at the RA Ministry of Defense under the leadership of Levon Ayvazyan, Head of the Department of Defense Policy and International Cooperation of the RA Ministry of Defense, and Alexander Escorsia, Head of the Europe, North America, and Multilateral Cooperation Department of the General Department of International Cooperation and Strategy of the French Ministry of Armed Forces.
During the consultations, the works carried out in the framework of cooperation in 2024 were summarized, and the plans for the next year were outlined. In the training, military-technical, and other directions of various troops.
Lieutenant General Edward Asryan, the RA Armed Forces General Staff chief, received the delegation headed by Alexandre Escorcia. The priorities of the RA Armed Forces transformation process and the course of cooperation with France were discussed. Lieutenant General Edward Asryan expressed his satisfaction with the current cooperation level and hoped it would continue to grow.
The parties also exchanged opinions on regional and international security issues during the consultations. As a result of the consultations, Armenia and France signed the 2025 defense cooperation program, which includes several dozen measures in almost all spheres of the armed forces.