«Մեծ պատիվ էր Հայաստանը ներկայացնել ԳԱՎԻ-ի գագաթնաժողովին». Ավանեսյան
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մասնակցել է Պատվաստանյութերի և պատվաստումների գլոբալ դաշինքի խորհրդի գագաթնաժողովին։ Այդ մասին նա տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան էջում։
«Ինձ համար մեծ պատիվ էր ներկայացնելու Հայաստանը Պատվաստանյութերի և պատվաստումների գլոբալ դաշինքի (ԳԱՎԻ) խորհրդի գագաթնաժողովին` որպես խորհրդի անդամ։ Դաշինքը աջակցում է զարգացող երկրներին` բարելավելու իմունիզացիայի մակարդակը, բարձրացնելու պատվաստանյութերի հասանելիությունը, ամրապնդելու սեփական երկրի կարողությունները` բնակչությանը կառավարելի վարակիչ հիվանդություններից պաշտպանելու նպատակով:
ԳԱՎԻ Խորհրդի այս շաբաթվա նիստն ավարտվեց մի շարք կարևոր որոշումներով, այդ թվում` դաշինքի 2026-2030 թթ. ռազմավարության հաստատմամբ, որը կոչված է օգնելու երկրներին կատարելագործելու իմունիզացիայի ծրագրերը և փակելու պատվաստանյութերի բացերը առավել խոցելի երկրներում։
Հանդիպումը կարևոր էր նաև միջին եկամուտ ունեցող երկրների համար` ԳԱՎԻ-ի հետագա օժանդակությունից օգտվելու տեսանկյունից»,- գրել է նա։

"Representing Armenia at the GAVI summit was a great honor." Avanesyan
RA Minister of Health Anahit Avanesyan participated in the Council of the Global Alliance for Vaccines and Immunizations Summit. He informed me about it on his Facebook page.
"It was a great honor for me to represent Armenia at the Council Summit of the Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI) as a member of the Council. The alliance supports developing countries in improving immunization rates, increasing access to vaccines, and strengthening their country's capacity to protect populations from manageable infectious diseases.
This week's GAVI Council meeting concluded with several important decisions, including the adoption of the alliance's 2026-2030 strategy. The strategy is designed to help countries improve immunization programs and close vaccine gaps in the most vulnerable countries.
The meeting was also crucial for middle-income countries from the point of view of benefiting from further GAVI assistance," he wrote.