ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցում է «Անապատացման դեմ պայքարի» համաժողովին
Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցում է Սաուդյան Արաբիայում կայացող ՄԱԿ-ի «Անապատացման դեմ պայքարի» կոնվենցիայի 16-րդ Կողմերի համաժողովին:
Համաժողովը կմիավորի աշխարհի տասնյակ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների՝ քննարկելու անապատացման և հողերի վերականգնման գլոբալ մարտահրավերները: Հիմնական նպատակը համաշխարհային ջանքերի միավորումն է՝ դեգրադացված հողերի վերականգնման և երաշտին դիմակայելու ռազմավարությունների մշակման ուղղությամբ:
Հայաստանը ակտիվ դերակատարություն ունի այս գործընթացում՝ ստանձնելով հստակ պարտավորություններ: Մասնավորապես, կառավարությունը նպատակ ունի մինչև 2040 թվականը վերականգնել 2000-2010 թվականներին կորցրած ածխածնի պաշարները՝ ավելացնելով դրանք ներկայիս մակարդակից 2,8%-ով:
Վերջին տարիներին Հայաստանը նշանակալի քայլեր է ձեռնարկել միջազգային համագործակցության ուղղությամբ: 2023 թվականին Երևանում անցկացվել է Երաշտի հարցերով միջկառավարական աշխատանքային խմբի նիստ, իսկ 2024 թվականին երկիրը հյուրընկալել է Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրների ազգային համակարգողներին՝ քննարկելու կոնվենցիայի հիմնական որոշումների նախագծերը:
Սույն համաժողովին Հայաստանի պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված է նաև վարչապետի գլխավոր խորհրդական Համբարձում Մաթևոսյանը, նպատակ ունի ներկայացնել երկրի դիրքորոշումը և մասնակցել համընդհանուր բնապահպանական ռազմավարությունների մշակմանը. հայտնում են նախարարությունից։

The RA delegation participates in the conference "Combating Desertification"
The delegation headed by Minister of Environment Hakob Simidyan is participating in the 16th Conference of Parties to the UN Convention to Combat Desertification in Saudi Arabia.
The conference will bring high-level representatives from dozens of countries to discuss the global desertification and land restoration challenges.
Armenia has an active role in this process, making clear commitments. In particular, the government aims to restore the carbon stocks lost in 2000–2010 by 2.8% from the current level.
In recent years, Armenia has taken significant steps toward international cooperation. In 2023, a session of the Intergovernmental Working Group on Drought was held in Yerevan. In 2024, the country hosted the national coordinators of the Central and Eastern European countries to discuss the drafts of the convention's main decisions.
The ministry informs that Armenia's delegation, which also includes the prime minister's chief adviser, Hambardzum Matevosyan, aims to present the country's position and participate in developing universal environmental strategies at this conference.