ԳՇ պետի տեղակալը քննարկել է ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի շրջանակում համագործակցության հարցեր
Օրերս ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Կարեն Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Իտալիայի Հանրապետություն։
Պատվիրակությունն այցի ընթացքում մասնակցել է պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Իտալիա 2024 թ. համագործակցության ծրագրի (ITA4) միջոցառմանը:
Իտալիայի Հանրապետության զինված ուժերի ինժեներական բրիգադի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Դելլո Մոնակոյի և բրիգադի մի շարք պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի շրջանակում, այնպես էլ պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում հյուրընկալող կողմը ներկայացրել է մանրամասներ Իտալիայի Հանրապետության զինված ուժերում իրականացվող միջոցառումների, ինժեներական զորքերի պատրաստության, մասնագետների ուսուցման, վարժանքների ու մարզումների անցկացման, ինչպես նաև խաղաղապահ առաքելությունների ընթացքում ինժեներական
ստորաբաժանումների աշխատանքների վերաբերյալ:
Գեներալ-լեյտենանտ Կարեն Գրիգորյանը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ընդունելության համար։

Заместитель начальника Генштаба обсудил вопросы сотрудничества в рамках ЕС и НАТО
На днях делегация во главе с заместителем начальника Генерального штаба ВС РА генерал-майором Кареном Григоряном посетила Итальянскую Республику.
В ходе визита делегация приняла участие на мероприятии программы в сфере обороны (ITA4) сотрудничества Армения-Италия 2024.
В ходе встречи с командующим инженерной бригадой Вооружённых Сил Республики Италия бригадным генералом Делло Монако и рядом должностных лиц бригады был обсужден ряд вопросов, касающихся развития и углубления двустороннего сотрудничества в области обороны, как в рамках ЕС, так и НАТО.
В ходе встречи принимающая сторона представила подробную информацию
о деятельности, проводимой в вооруженных силах Итальянской Республики, подготовке инженерных войск, подготовке специалистов, проведении учений и тренировок, а также работе инженерных подразделений в ходе миротворческих операций.
Генерал-лейтенант Карен Григорян от имени руководства Министерства обороны РА поблагодарил за приглашение и прием.