ԳՇ պետի տեղակալը քննարկել է ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի շրջանակում համագործակցության հարցեր
Օրերս ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Կարեն Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Իտալիայի Հանրապետություն։
Պատվիրակությունն այցի ընթացքում մասնակցել է պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Իտալիա 2024 թ. համագործակցության ծրագրի (ITA4) միջոցառմանը:
Իտալիայի Հանրապետության զինված ուժերի ինժեներական բրիգադի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Դելլո Մոնակոյի և բրիգադի մի շարք պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի շրջանակում, այնպես էլ պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում հյուրընկալող կողմը ներկայացրել է մանրամասներ Իտալիայի Հանրապետության զինված ուժերում իրականացվող միջոցառումների, ինժեներական զորքերի պատրաստության, մասնագետների ուսուցման, վարժանքների ու մարզումների անցկացման, ինչպես նաև խաղաղապահ առաքելությունների ընթացքում ինժեներական
ստորաբաժանումների աշխատանքների վերաբերյալ:
Գեներալ-լեյտենանտ Կարեն Գրիգորյանը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ընդունելության համար։

The Deputy Head of the General Staff discussed issues of cooperation within the framework of EU and NATO
Recently, the delegation led by the Deputy Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, Major General Karen Grigoryan, visited the Republic of Italy.
During the visit, the delegation participated in an event related to the Armenia-Italy 2024 cooperation program (ITA4) in the field of defense.
During the meeting with Brigadier General Dello Monaco, Commander of the Engineering Brigade of the Armed Forces of the Republic of Italy, and several brigade officials, several issues related to the development and deepening of bilateral cooperation in the field of defense were discussed within the framework of the EU and NATO.
During the meeting, the host side presented details of the activities carried out in the Armed Forces of the Republic of Italy, the training of engineering troops, the training of specialists, exercises and training, and engineering during peacekeeping missions.
On the work of the units.
Lieutenant General Karen Grigoryan thanked for the invitation and reception on behalf of the leadership of the Defense Department of the Republic of Armenia.