Հայաստանը Հունգարիայում դեսպանատուն կբացի
Հայաստանը Հունգարիայում դեսպանություն կստեղծի. այս մասին որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ 2022թ․դեկտեմբերի 1-ին Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոյի հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները: Բացի այդ,Հայաստանի համար Հունգարիան ունի կարևոր նշանակություն՝ որպես ԵՄ անդամ երկիր, կա համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ:
«2024թ. մայիսի 6-ին նախարար Սիյարտոյի հրավերով կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի պատասխան այցը Հունգարիա, որի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մայրաքաղաքներում փոխադարձաբար դեսպանությունների բացման վերաբերյալ»,- նշված է հիմնավորումների մեջ:

Armenia will open an embassy in Hungary
Armenia will establish an embassy in Hungary. The decision about this was adopted during the government session.
It is stated in the justification that during the meeting of the Armenian and Hungarian Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Peter Szijjártó, an agreement was reached to restore full diplomatic relations. In addition, Hungary is of great importance to Armenia as an EU member state; there is a development of cooperation with great potential.
"On May 6, 2024, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan paid a return visit to Hungary at the invitation of Minister Szijjártó, during which an agreement was reached on the mutual opening of embassies in the capitals," it is stated in the justifications.