Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է «Գուրուս» ընկերություն
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանի հետ նոյեմբերի 22-ին այցելել է «Գուրուս» ընկերություն, որը  մատուցում է բիոմետրիկ ծառայություններ աշխարհահռչակ բիոտեխնոլոգիական, դեղագործական և պայմանագրային հետազոտական ընկերություններին (CRO): Ծառայությունները ներառում են վիճակագրական ծրագրավորում՝ SAS և R լեզուներով (Statistical Programming), կլինիկական տվյալների մշակում (Clinical Data Management), կենսավիճակագրություն (Biostatistics) և ավելին: Ընկերությունն ունի SAS ծրագրավորողների փորձառու և ամենամեծ թիմը տարածաշրջանում։
Նախարարությունից հայտնում են, որ ընկերության համահիմնադիր և տնօրեն Վահե Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է աշխատանքային տարածքում, ծանոթացել աշխատակիցներին, ընկերության բազմաշերտ գործունեությանը։ Վահե Մարտիրոսյանը, ներկայացնելով իրենց գործունեությունը, նշել է՝ սկսել են 2019 թվականից, իսկ 2021-2023 թվականներին՝ ընդլայնելով աշխարհագրությունը, մասնաճյուղեր են բացել Վանաձորում, Իջևանում և Գյումրիում։ Ընկերությունը սերտ համագործակցում է ՀՀ բուհերի՝ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Հայաստանում ֆրանսիական և այլ համալսարանների հետ:
Նախարարին է ներկայացվել նաև ընկերության կրթական ծրագրերը։ Նշվել է, որ հիմնադրումից ի վեր «Գուրուս»-ը ստեղծել է իր սեփական դասընթացների համակարգը։ Վահե Մարտիրոսյանը ընկերության գլխավոր ձեռքբերումներից է համարում իրենց կողմից ստեղծված և մշակված թրեյնինգների ծրագիրը՝ Gurus Academy-ն, որի շնորհիվ ընկերությունը համալրում է իր աշխատակիցների ցանկը ոչ միայն Երևանում, այլ նաև ՀՀ մարզերում։ Այս համատեքստում նախարարը խոսել է համատեղ աշխատանքներ սկսելու մասին՝ դաշտ ձևավորելու առումով: Անդրադարձ է կատարվել Կառավարության և ԲՏԱՆ կողմից պետական այն ծրագրերին, որոնցում ընդգրկվել և մասնակցություն է ունեցել Գուրուսը։
Նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդգծել է, որ  տեխնոլոգիական ոլորտը կառավարության գերակա ուղղություններից է, որի զարգացումը մեծապես կախված է նաև, թե ինչպես է պետությունը համագործակցում մասնավոր ընկերությունների հետ։ Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել ոլորտի առաջընթացին ուղղված օրենսդրական նախաձեռնություններից, լսել աշխատակիցների կարծիքը առաջարկվող փոփոխությունների մի շարք կետերի վերաբերյալ։
Ընկերության ներկայացուցիչները խոսել են նաև իրենց նոր հավելվածից, որը տվյալների վիճակագրական ավտոմատացված վերլուծության և վիզուալիզացիայի համար է: Հավելվածը հիմնված է SAS, R (Shiny), JavaScript և այլ ծրագրավորման լեզուների վրա: Նախարարության կողմից գործիքի ուսումնասիրման և հնարավոր կիրառման շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
Քննարկվել են նաև պետություն-մասնավոր գործընկերության շրջանակում համագործակցության մի շարք այլ հնարավորություններ։

Мхитар Айрапетян посетил компанию «Gurus»
Министр высокотехнологичной промышленности РА Мхитар Айрапетян вместе с заместителем министра Рубеном Симоняном 22 ноября посетили компанию Gurus, которая предоставляет биометрические услуги всемирно известным биотехнологическим, фармацевтическим и контрактным исследовательским компаниям (CRO). Услуги включают в себя статистическое программирование. на языках SAS и R (статистическое программирование), управлении клиническими данными (Clinical Data Management), биостатистике (Biostatistics) и т. д. В компании работает самая большая команда региона опытных программистов SAS и других.
По сообщению министерства, в сопровождении соучредителя и директора компании Ваге Мартиросяна министр осмотрел рабочее место, ознакомился с сотрудниками и многоплановой деятельностью компании. Ваге Мартиросян, представляя их деятельность, отметил, что они стартовали в 2019 году, а в 2021-2023 годах, расширив географию, открыли филиалы в Ванадзоре, Иджеване и Гюмри. Компания тесно сотрудничает с университетами Армении: Государственным экономическим университетом Армении, Французским университетом Армении и другими университетами.
Министру также были представлены образовательные программы компании. Было отмечено, что «Gurus,» с момента своего основания создала собственную систему курсов. Ваге Мартиросян считает созданную и развиваемую ими программу обучения «Gurus Academy» одним из главных достижений компании, благодаря которой компания пополняет список своих сотрудников не только в Ереване, но и областях РА. В этом контексте министр рассказал о начале совместной работы по формированию направления. Были упомянуты государственные программы, в которых были включены и участвовали Гуру.
Министр Мхитар Айрапетян подчеркнул, что технологический сектор является одним из приоритетных направлений правительства, развитие которого во многом зависит от того, как государство сотрудничает с частными компаниями. Министр подробно представил законодательные инициативы, направленные на развитие отрасли, выслушал мнение работников по ряду пунктов предлагаемых изменений.
Представители компании также рассказали о своем новом приложении для автоматизированного статистического анализа и визуализации. Приложение основано на SAS, R (Shiny), JavaScript и других языках программирования. Достигнута договоренность об изучении и возможном использовании инструмента. .