Կհիմնվեն ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիաներ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նոյեմբերի 22-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Գևորգ Պապոյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև բազմաոլորտ համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ ու ամրապնդվել:
«Մեր երկու երկրներն էլ ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ջատագովներ են, և մենք մեծապես կարևորում ենք մեր տնտեսական համագործակցությունը»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության հիմնական հեռանկարային ուղղությունները, մասնավորապես անդրադարձել են ներդրումային հնարավորություններին, արտահանման դիվերսիֆիկացմանը, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, դեղագործական արդյունաբերության ոլորտներին։
Նախարարը նաև նշել է, որ արտահանման դիվերսիֆիկացման շրջանակներում Հայաստանում արդեն իսկ բացվել է էլեկտրական մեծությունների, ժամանակի և հաճախականության տրամաչափարկման լաբորատորիա, որը նպաստելու է արտադրանքի և ծառայությունների որակի բարելավմանը և հավելել, որ կհիմնվեն ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած ևս 3 տրամաչափարկման լաբորատորիաներ։
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը կարող է դառնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ ավելի լայն տնտեսական համագործակցության կարևոր բաղկացուցիչ։

Будут созданы лаборатории, оснащенные современным оборудованием.
22 ноября министр экономики РА Геворг Папоян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Марике Монрой-Винтер.
Поздравляя посла с назначением, министр Геворг Папоян выразил надежду, что многосекторное сотрудничество между Арменией и Нидерландами будет и дальше развиваться и укрепляться.
«Обе наши страны являются сторонниками демократии и верховенства закона, и мы придаем большое значение нашему экономическому сотрудничеству», - сказал Геворг Папоян.
В ходе встречи стороны обсудили основные перспективные направления сотрудничества двух стран, в частности затронули инвестиционные возможности, диверсификацию экспорта, сельское хозяйство, промышленность, фармацевтическую промышленность.
Министр также отметил, что в рамках диверсификации экспорта в Армении уже открыта калибровочная лаборатория электрических величин, времени и частоты, что будет способствовать повышению качества продукции и услуг, и добавил, что еще 3 калибровочные лаборатории оснащенные современным оборудованием.
Геворг Папоян также представил проект «Перекресток мира», который может стать важным компонентом как регионального, так и более широкого экономического сотрудничества.