Ներկայացվել է ՀՀ-ում տնտեսական գործունեություն ծավալելու փորձը
Լիոնում ընթացող «Օվերն-Ռոն-Ալպ - Հայաստան-Սյունիք բարեկամության օր» միջոցառումների շրջանակներում տեղի է ունեցել համաժողով՝ նվիրված Հայաստանի և ռեգիոնի միջև տնտեսական համագործակցության խորացման հեռանկարներին։ Այդ մասին հայտնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից։
«Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնի առաջարկով ՕՌԱ-Հայաստան տնտեսական առաջին այս հանդիպումը նվիրված էր «Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության» ճանապարհային քարտեզի կարևորագույն ուղղություններից մեկին՝ Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող էներգետիկայի ոլորտին, մասնավորապես` վերականգնվող էներգիային։ Համաժողովին ներկա էր նաև Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանը։
Համաժողովը մեկնարկեց ՕՌԱ ռեգիոնի փոխնախագահ Ֆիլիպ Մյունիեի ելույթով, ով, ողջունելով ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ միջոցառումներին մասնակցող հայկական պատվիրակությանը, վերահաստատեց ռեգիոնի հանձնառությունը խորացնելու Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությունը։
Բացման խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, ով ընդգծեց Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տնտեսական համագործակցության չիրացված ներուժը և այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրելու անհրաժեշտությունը։ Համաժողովի ընթացքում ֆրանսիական երկու ձեռնարկությունների՝ Veolia ընկերության ներկայացուցիչ Ֆրանսուա Լաֆորեն և Nepsen ընկերության ներկայացուցիչ Մանոն դ'Օտհյուիլը ներկայացրեցին Հայաստանում տնտեսական գործունեություն ծավալելու իրենց փորձը։
Ներդրումների աջակցման կենտրոն հիմնադրամի՝ ներդրումների գծով տնօրեն Գոհար Գալյանը և ՕՌԱ ռեգիոնի ձեռնարկությունների տնօրենների խորհրդի նախագահ Ֆրանկ Կոլկոմբեն ներկայացրել են համապատասխանաբար Հայաստանի և ՕՌԱ ռեգիոնի ներդրումային հնարավորությունները։
Համաժողովը եզրափակվեց «Հայաստանում և Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնում տնտեսական հնարավորությունները էներգետիկայի ոլորտում» թեմայով կլոր սեղանի անցկացմամբ, որին հայկական կողմից բանախոսեցին ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, Ներդրումների աջակցման կենտրոն հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը, «AMBER CAPITAL» ընկերության տնօրեն Կարեն Արաբյանը, «R2E2» հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Ասատրյանը, իսկ ֆրանսիական կողմից՝ ՕՌԱ ռեգիոնի` բնապահպանության և էկոլոգիայի հարցերով փոխնախագահ Թիերի Կովաքսը, ռեգիոնի էներգետիկ զարգացման մրցունակության կազմակերպության միջազգային զարգացման պատասխանատու Ինգրիդ Միլսենտը, Bpi France-AURA պետական հիմնադրամի միջազգային զարգացման պատասխանատու Մարեկ Վոդան և Nuclear Valley տնտեսական զարգացման տնօրեն Nuclear Valley-ի տնտեսական զարգացման տնօրեն Ժան-Ֆիլիպ Բալլան։
Համաժողովի ավարտին բանախոսները պատասխանեցին ներկաների հարցերին»,- նշված է Ֆեյսբուքում արված գրառման մեջ։

The experience of economic activity in Armenia was presented in Lyon
The RA Embassy in France reported that a conference dedicated to the prospects of deepening economic cooperation between Armenia and the region was held within the framework of the "Auvergne-Rhone-Alpes-Armenia-Syunik Friendship Day" events in Lyon.
At the suggestion of the Auvergne-Rhone-Alpes region, this first ORA-Armenia economic meeting was dedicated to one of the most important directions of the "Armenian-French economic cooperation" road map: the energy sector, which is of strategic importance for Armenia, particularly renewable energy. Armenian Ambassador to France Arman Khachatryan was also present at the conference.
The conference started with the speech of the vice president of the ORA region, Philippe Meunier, who, welcoming the Armenian delegation participating in the events led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Paruyr Hovhannisyan, reaffirmed the region's commitment to deepen economic cooperation with Armenia.
Arman Khojoyan, Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia, also made an opening speech, which emphasized the unrealized potential of economic cooperation between Armenia and France and the need to make efforts in that direction. During the conference, the representatives of two French companies, Veolia company Francois Laforet and Nepsen company representative Manon d'Hautehuil, presented their experience conducting economic activities in Armenia.
Gohar Galyan, Director of the Investment Support Center Fund, and Frank Colcombe, Chairman of the Board of Directors of ORA Region Enterprises, presented the investment opportunities of Armenia and ORA Region, respectively.
The conference ended with a round table on the topic "Economic opportunities in the field of energy in Armenia and the Auvergne-Rhone-Alpes region," which was addressed by the Deputy Minister of Territorial Management and Infrastructures of Armenia Vache Terteryan, General Director of the Investment Support Center Foundation Levon Ohanesyan, Director of "AMBER CAPITAL" company. Karen Arabyan, Director of "R2E2" Foundation Karen Asatryan, and from the French side, ORA Thierry Kovacs, Regional Vice President for Environmental Protection and Ecology, Ingrid Millsent, International Development Officer of the Region's Energy Development Competitiveness Organization, Marek Vaud, International Development Officer of the Bpi France-AURA State Fund, and Jean-Philippe Balla, Nuclear Valley Economic Development Director.
" At the end of the conference, the speakers answered the attendees' questions," said the Facebook post.