Եվրոպական ներդրումային բանկը պատրաստ է շարունակել փոխգործակցությունը
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ Կառավարության և ԵՆԲ-ի միջև արդյունավետ համագործակցությունը, այդ թվում՝ ճանապարհաշինության, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկայի, ջրային ոլորտի և այլ ուղղություններով:
Թերեզա Չեվինսկայան նշել է, որ ԵՆԲ-ն պատրաստ է շարունակելու փոխգործակցությունը ՀՀ Կառավարության առաջնահերթությունների և ռազմավարական ծրագրերի իրականացման գործում:
Այս համատեքստում, կողմերը կարևորել են Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի, Երևանի էներգաարդյունավետության բարձրացման և այլ ծրագրերի կյանքի կոչումը:
Մտքեր են փոխանակվել հետագա նախագծերի իրականացման հնարավորությունների, ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի և այլ հարցերի շուրջ:

The Prime Minister met with the Vice President of the European Investment Bank
Prime Minister Nikol Pashinyan received the Vice President of the European Investment Bank, Teresa Chervinska.
The Prime Minister emphasized the practical cooperation between the RA Government and the EIB, including road construction, infrastructure development, energy, water sector, and other directions.
Tereza Chevinskaya noted that the EIB is ready to continue cooperating to implement the RA government's priorities and strategic plans.
In this context, the parties emphasized the implementation of the North-South highway, energy efficiency improvement of Yerevan and other projects.
Thoughts were exchanged on the possibilities of implementing further projects, such as the RA government's "Crossroads of Peace" project, and on other issues.