Քննարկվել են Հայաստան-Իրան առևտրատնտեսական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանն ու նախարարության գլխավոր քարտուղար Հայկազ Նասիբյանն աշխատանքային այցով գտնվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում, որի շրջանակում հանդիպել են ԻԻՀ առևտրի, արդյունաբերության և հանքերի նախարարի տեղակալ, Առևտրի զարգացման կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Ալի Դեհղան Դեհնավիի հետ։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Իրանում Հայաստանի առևտրական կցորդ Վարդան Կոստանյանը։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Իրան երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին, առևտրատնտեսական փոխգործակցությանն առնչվող հարցերի։
Նարեկ Հովակիմյանը ողջունել է Երևանում Իրանի առևտրի կենտրոնի բացումը և քննարկել Իրանում հայկական ապրանքների առևտրի կենտրոն հիմնելու մանրամասները։ Կողմերը կարևորել են Երևանում ստորագրված ապրանքների փոխանակման մասին փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում համագործակցության խորացումը, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել մշակել նոր հարթակներ։

Issues related to Armenia-Iran trade and economic cooperation were discussed
RA Deputy Minister of Economy Narek Hovakimyan and Secretary General of the Ministry Haykaz Nasibyan are on a working visit to the Islamic Republic of Iran. During their visit, they met with the Deputy Minister of Trade, Industry and Mines of Iran, Head of Trade Development Organization Mohammad Ali Dehghan Dehnavi.
Vardan Kostanyan, Armenia's trade attaché in Iran, was also present at the meeting. Issues related to Armenia-Iran bilateral economic relations, trade, and economic interaction were discussed.
Narek Hovakimyan welcomed the opening of the Iran trade center in Yerevan and discussed establishing a trade center for Armenian products in Iran. The parties emphasized the deepening of cooperation within the framework of the memorandum of understanding on the exchange of goods signed in Yerevan. They also expressed a strong commitment to developing new platforms, instilling a sense of hope for the future of the Armenia-Iran relations.