ՄԻԵԴ գրասենյակը ողջունում է Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռը
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը ողջունում է Արդարադատության միջազգային դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ի վճիռը, որով դատարանը ամբողջությամբ մերժեց Ադրբեջանի ներկայացրած նախնական առարկությունները «Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» կոնվեցիայի շրջանակում ներկայացված «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով»:
Դատարանը, մասնավորապես, գտել է որ Կոնվենցիայի 22-րդ հոդվածով նախատեսված պայմանները պահպանվել են: Մասնավորապես՝ Հայաստանը բանակցել է բարեխղճորեն, բանակցվող հարցերի նկատմամբ կիրառելի է եղել կոնվենցիան և Հայաստանի կողմից գանգատ ներկայացնելու դրությամբ՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին, բանակցությունները ձախողված են եղել:
Դատարանը նաև ամբողջությամբ մերժեց Ադրբեջանի նախնական առարկությունները, որոնք վերաբերում էին դատարանի առարկայան իրավազորությանը (ratione materiae): Մասնավորապես դատարանն արձանագրեց, որ Հայաստանի պահանջներ, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայերի սպանություններին, խոշտանգումներին և անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, ինչպես նաև ազատազկումներին և բռնի անհետացումներին, բխում են կոնվենցիայից:

Офис Представителя по международно-правовым вопросам приветствует решение Международного Суда от 12 ноября 2024 года, которым суд полностью отклонил предварительные возражения, представленные Азербайджаном по делу «Армения против Азербайджана», представленные в соответствии с Конвенцией. о ликвидации всех форм дискриминации.
Суд, в частности, установил, что условия, предусмотренные статьей 22 Конвенции, были соблюдены. В частности, Армения вела переговоры добросовестно, конвенция была применима к обсуждаемым вопросам, и на момент подачи жалобы Армении, 16 сентября 2021 года, переговоры провалились.
Суд также полностью отклонил предварительные возражения Азербайджана относительно предметной юрисдикции суда (ratione materiae). В частности, суд отметил, что претензии Армении, связанные с убийствами, пытками и бесчеловечным обращением с этническими армянами со стороны Азербайджана, а также арестами и насильственными исчезновениями, вытекают из конвенции.