ՄԻԵԴ գրասենյակը ողջունում է Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռը
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը ողջունում է Արդարադատության միջազգային դատարանի 2024 թվականի նոյեմբերի 12-ի վճիռը, որով դատարանը ամբողջությամբ մերժեց Ադրբեջանի ներկայացրած նախնական առարկությունները «Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» կոնվեցիայի շրջանակում ներկայացված «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով»:
Դատարանը, մասնավորապես, գտել է որ Կոնվենցիայի 22-րդ հոդվածով նախատեսված պայմանները պահպանվել են: Մասնավորապես՝ Հայաստանը բանակցել է բարեխղճորեն, բանակցվող հարցերի նկատմամբ կիրառելի է եղել կոնվենցիան և Հայաստանի կողմից գանգատ ներկայացնելու դրությամբ՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 16-ին, բանակցությունները ձախողված են եղել:
Դատարանը նաև ամբողջությամբ մերժեց Ադրբեջանի նախնական առարկությունները, որոնք վերաբերում էին դատարանի առարկայան իրավազորությանը (ratione materiae): Մասնավորապես դատարանն արձանագրեց, որ Հայաստանի պահանջներ, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայերի սպանություններին, խոշտանգումներին և անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, ինչպես նաև ազատազկումներին և բռնի անհետացումներին, բխում են կոնվենցիայից:

The Office of the ECHR welcomes the judgment of the International Court of Justice
The Office of the Representative on International Legal Affairs welcomes the decision of the International Court of Justice of November 12, 2024, in which the court ultimately rejected the preliminary objections submitted by Azerbaijan in the case of "Armenia v. Azerbaijan" submitted under the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination.
The Court, in particular, found that the conditions stipulated by Article 22 of the Convention were met. In particular, Armenia negotiated in good faith, and the convention applied to the negotiated issues. At the time of Armenia's complaint on September 16, 2021, the negotiations failed.
The court also ultimately rejected Azerbaijan's preliminary objections regarding the court's subject matter jurisdiction (ratione materiae). In particular, the court noted that Armenia's claims related to the killings, torture, and inhumane treatment of ethnic Armenians by Azerbaijan, as well as the arrests and forced disappearances, stem from the convention.