Հայաստանը կմասնակցի Վիեննայի սուրբծննդյան տոնավաճառին
Հայաստանի մշակութային ժառանգության միջազգային հանրահռչակման և երկրի ճանաչելիության բարձրացման նպատակով նոյեմբերի 16-ից դեկտեմբերի 23-ը Հայաստանն առանձին տաղավարով մասնակցելու է Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում կայանալիք Շպիտելբերգի սուրբծննդյան տոնավաճառին: Այդ մասին հաղորդում են ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Ծրագիրն իրականացվում է նախարարության նախաձեռնությամբ՝ Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի և «Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարան» ՊՈԱԿ-ի հետ համագործակցությամբ:
Հայկական տաղավարում ցուցադրվելու են շուրջ 40 վարպետի ձեռագործ աշխատանքներ, այդ թվում՝ կարպետագործության, խեցեգործության, տիկնիկագործության տարբեր նմուշներ և հուշանվերներ: Շպիտելբերգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառը կայուն ավանդույթ ունեցող միջոցառում է, որը սկսած 1970-ական թվականներից՝ իրականացվում է Վիեննայի պատմական թաղամասերից մեկում:
Հայաստանի առաջին մասնակցությունը Սուրբ ծննդյան տոնավաճառին տեղի է ունեցել 2023 թվականին Ստրասբուրգում:

Armenia will participate in the Christmas fair in Vienna
Armenia will participate in a separate pavilion at the Spielberg Christmas Fair in Vienna, the capital of Austria, to popularize its cultural heritage internationally and increase the country's recognition.
The project is being implemented at the Ministry's initiative in cooperation with the Culture Development Fund and the Hovhannes Sharambeyan Museum of Folk Arts SNOC.
The Armenian Pavilion will showcase the handicrafts of around 40 artisans, including carpets, pottery, doll-making, and souvenirs. The Spittelberg Christmas Fair has been a long-standing tradition in one of Vienna's historic districts since the 1970s.