Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարարի հետ
Շվեդիայի Թագավորություն ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի աշխատանքային այցի ընթացքում քննարկվել է օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ։
Արարատ Միրզոյանն առանձնազրույց է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարար Մարիա Ստեներգարդի հետ. այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Շվեդիայի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության ընդլայնման, երկկողմ օրակարգի հարստացման, համագործակցության խորացման հետագա հեռանկարները։ Ոլորտային համագործակցության խթանման նպատակով առանձնանշվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հիմնական ոլորտները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է. «Սա իմ երրորդ այցն է Շվեդիա, բայց առաջինը երկկողմ ձևաչափով։ Շնորհակալ եմ հյուրընկալության և արդյունավետ քննարկումների համար՝ միտված մեր երկու երկրների միջև տարբեր ուղղություններով փոխգործակցությունը խորացնելուն՝ հիմնված ժողովրդավարական սկզբունքների, ընդհանուր արժեքների ու հետաքրքրությունների վրա։ Համոզված եմ, որ համատեղ ակտիվ ջանքերով կարող ենք լավագույնս իրացնել թե՛ երկկողմ, թե՛ ԵՄ հետ մեր գործընկերության ընդլայնման հնարավորությունները, այդ թվում՝ քաղաքական երկխոսության, առևտրի, գործարար կապերի, մարդկանց միջև շփումների հետագա խթանման նպատակով։
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ներկա փուլին, արձանագրված ձեռքբերումներին և նոր հավակնոտ օրակարգի հետագա զարգացման հնարավորություններին:
Հայաստանի և Շվեդիայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյաննը վերահաստատել ընդգծել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու հարցում ՀՀ տեսլականը, այդ թվում՝ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանում տնտեսական զարգացման խթանմանապահովման միջոցով։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջևհետ խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ ջանքերը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև սահմանազատման գործընթացում արձանագրված համաձայնությունը՝ հիմնված Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա։
Տարածաշրջանային հարցերի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկին», որի կյանքի կոչումը, ըստ ՀՀ ԱԳ նախարարի, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման միջոցով արդյունավետորեն կավելացնի տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը։

Ararat Mirzoyan had a meeting with the Swedish Foreign Minister
During the working visit of RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan to the Kingdom of Sweden, a wide range of agenda issues were discussed.
The RA MFA reports that Ararat Mirzoyan had a private conversation with Swedish Foreign Minister Maria Stenergard.
The interlocutors discussed the future perspectives of expanding the high-level political dialogue between Armenia and Sweden, enriching the bilateral agenda, and deepening cooperation. The main areas of mutual interest were highlighted to promote sectoral collaboration.
RA Minister of Foreign Affairs noted. "This is my third visit to Sweden, but the first in a bilateral format. Thank you for the hospitality and fruitful discussions aimed at deepening the cooperation between our two countries in different directions based on democratic principles, shared values ​​, and interests. I am sure that with joint active efforts, we can best realize the possibilities of expanding our partnership both bilaterally and with the EU, including further promoting political dialogue, trade, business ties, and people-to-people contacts.
The current stage of the RA-EU partnership, the recorded achievements, and the possibilities for further development of the new ambitious agenda were immediately addressed.
The Foreign Ministers of Armenia and Sweden also exchanged ideas on regional security and stability issues. Minister Mirzoyan reaffirmed and emphasized Armenia's vision of achieving stable peace in the South Caucasus, including the regulation of relations with the neighbors, by ensuring the promotion of economic development in the region.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia presented the efforts towards concluding a peace treaty between Armenia and Azerbaijan and the agreement recorded in the border delimitation process between the two countries, based on the Alma-Ata declaration.
In the context of regional issues, reference was made to the "Crossroads of Peace" developed by the RA government, the implementation of which, according to the RA Foreign Minister, will effectively increase regional connectivity by unblocking transport infrastructures.