«Ապահովագրության համակարգը պետք է խթանի գյուղատնտեսության զարգացումը». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսության ապահովագրության ոլորտին վերաբերող հարցեր:
Ոլորտի պատասխանատուները ներկայացրել են առկա խնդիրները, գյուղապահովագրության շարունակականության ապահովման մարտահրավերները, առաջարկել դրանց ուղղված լուծումներ: Մասնավորապես, ընդգծվել է վնասի գնահատման նոր ստանդարտների ներդրման, ոլորտի փորձագետների վերապատրաստման ու որակավորման կարևորությունը։ Զարգացած գյուղապահովագրության համակարգ ունենալու համատեքստում կարևորվել է նաև վիճակագրական ենթակառուցվածքների ներդրման անհրաժեշտությունը, համակարգի նկատմամբ վստահության ապահովումը:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ոլորտի զարգացմանն ուղղված կոնկրետ և արդյունավետ աշխատանքների իրականացումը: Վարչապետի խոսքով՝ միանշանակ է, որ ապահովագրության համակարգը պետք է խթանի գյուղատնտեսության զարգացումը: Երկրի ղեկավարը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ որոշում կայացնողները ոլորտն արդյունավետ կառավարելու համար պետք է անմիջական շփում ունենան շահառուների հետ, խնդիրներին ծանոթանան տեղերում:
Վարչապետը հանձնարարել է բարձրացված հարցերի ուղղությամբ իրականացնել հետևողական նաշխատանքներ՝ հաշվի առնելով խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված խնդիրներն ու առաջարկությունները:

«Система страхования должна способствовать развитию сельского хозяйства». Премьер-министр
Под руководством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные со сферой агрострахования.
Руководители отрасли представили существующие проблемы, проблемы обеспечения непрерывности сельского страхования и предложили пути их решения. В частности, была подчеркнута важность внедрения новых стандартов оценки ущерба, а также обучения и квалификации специалистов отрасли. В контексте наличия развитой системы сельского страхования также была подчеркнута необходимость внедрения статистической инфраструктуры и обеспечения доверия к системе.
Подводя итог встречи, премьер-министр Пашинян подчеркнул реализацию конкретных и эффективных работ, направленных на развитие отрасли. По словам премьер-министра, очевидно, что система страхования должна способствовать развитию сельского хозяйства, необходимо познакомиться с проблемами бенефициаров на местах.
Премьер-министр поручил провести последовательную работу по поднятым вопросам с учетом проблем и рекомендаций, представленных в ходе консультации.