Գերմանիան հուսալի և կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար
Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանն ընդունել է ՀՀ-ում Գերմանիայի նորանշանակ դեսպան Կլաուդիա Բուշին։ Ողջունելով գործընկերներին Շրջակա միջավայրի նախարարությունում՝ նախարարը շնորհավորել է տիկին Բուշին նշանակման առթիվ՝ մաղթելով արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման և ամրապնդման։
«Գերմանիայի կառավարությունը հուսալի և կարևոր գործընկեր է Հայաստանի և մասնավորապես՝ մեր ոլորտային բարեփոխումների համար։ ՀՀ կառավարությունը հետամուտ է գերմանական կողմի հետ իրականացվող բոլոր ծրագրերի արդյունավետ ընթացքին և պատրաստ է ընդլայնել համագործակցության շրջանակը»,- նշել է նախարարը։
Տիկին Բուշն, իր հերթին, շնորհավորել է ՀՀ կառավարությանը, մասնավորապես՝ Շրջակա միջավայրի նախարարությանը՝ Կենսաբազմազանության կողմերի համաժողովը` COP17-ը հյուրընկալող երկիր ընտրվելու առթիվ։
«Ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Գերմանիայի բնապահպանական օրակարգում կենսաբազմազանության պահպանությունն առաջնահերթություն է, և մենք կարող ենք համագործակցել համաժողովի կազմակերպման և նախապատրաստական աշխատանքներն իրականացնելիս»,- նշել է նախարար Սիմիդյանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանության արդյունավետության բարձրացմանը, քննարկվել է հնարավոր համագործակցության հնարավորությունը։ Կողմերն անդրադարձել են Գերմանիայի ֆինանսական օժանդակությամբ իրականացվող ծրագրերին։
Մասնավորապես՝ քննարկվել է «Հայաստանում կենսաբազմազանության և կայուն տեղական զարգացման» դրամաշնորհային ամենամեծ ծրագիրը, որի ընդհանուր բյուջեն ներկայումս կազմում է 26,2 միլիոն եվրո։ Ծրագիրը նախատեսում է երկու բաղադրիչ՝ կենսաբազմազանություն և բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանություն և կառավարում, անտառների պահպանություն և կայուն կառավարում։
Նախարարը նշել է, որ Կենսաբազմազանության կողմերի համաժողովն հյուրընկալելու շրջանակում պետք է կրկնապատկել և առավել կենտրոնացնել ջանքերն այս ուղղությամբ։ Քննարկվել է նաև ջրային ռեսուրսների կառավարման ուղղությամբ հնարավոր համագործակցությունը։ Սիմիդյանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել խորացնել գործակցությունը բոլոր հնարարավոր ուղղություններով։

Germany is a reliable and essential partner for Armenia
Environment Minister Hakob Simidyan received Claudia Bush, the newly appointed Ambassador of Germany to Armenia. Welcoming colleagues in the Ministry of Environment, the minister congratulated Mrs. Bush on her appointment and wished her effective work in expanding and strengthening cooperation between the two countries.
"The German government is a reliable and important partner for Armenia, particularly for our sectoral reforms. The RA government pursues the effective course of all the programs implemented with the German side and is ready to expand the scope of cooperation," the minister noted.
Mrs. Bush, for her part, congratulated the RA government, particularly the Ministry of Environment, on being selected as the host country for the Conference of the Parties to Biodiversity—COP17.
"The protection of biodiversity is a priority in the environmental agenda of both Armenia and Germany, and we can cooperate in organizing and preparing the forum," Minister Simidyan noted.
During the meeting, reference was made to increasing the efficiency of protecting specially protected areas of nature. The possibility of possible cooperation was discussed. The parties referred to the projects implemented with the financial support of Germany.
In particular, the most extensive grant program, "Biodiversity and Sustainable Local Development in Armenia," was discussed. Its total budget currently amounts to 26.2 million euros. The plan envisages two components: conservation and management of biodiversity and specially protected nature areas and forest protection and sustainable management.
The minister noted that efforts should be doubled and more concentrated in this direction when hosting the Biodiversity Parties Conference. Possible cooperation in water resources management was also discussed. Simidyan expressed his willingness to deepen cooperation in all innovative directions.