Հայաստանը հայտ է ներկայացրել
Հայաստանը հայտ է ներկայացրել միանալու քաղցկեղի որակյալ խնամքի հասանելիության բարելավմանն ուղղված City Cancer Challenge (C/Can) ցանցին:
Ժնևում տեղակայված հիմնադրամի ներկայացուցիչներն այսօր այցելել են Առողջապահության նախարարություն, հանդիպել նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանի և ԱՆ պատասխանատու ստորաբաժանումների մասնագետների հետ:
Հիմնադրամի ներկայացուցիչները կատարում են հետազոտություններ, այցելում քաղցկեղի բուժման և խնամքի ծառայություններ մատուցող բժշկական հաստատություններ, ուսումնասիրում ոլորտում առկա հնարավորություններն ու մարտահրավերները:
Արդյունքների հիման վրա կնքվում է հուշագիր` աջակցություն ցուցաբերելով քաղցկեղի ախտորոշման, բուժման և խնամքին ուղղված նախագծերի մշակման հարցում:
«C/Can»-ն աջակցում է նաև քաղցկեղի բուժման միջազգային ուղեցույցները տեղայնացնելու, ազգային կարիքներին համապատասխանեցնելու և ազգային ուղեցույցներ մշակելու հարցում:
Ներկայացնելով ոլորտում իրականացվող ծրագրերը` նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանը նշել է, որ ԱՆ թիմը պատրաստ է ակտիվ համագործակցելու, որպեսզի հայտի բավարարման դեպքում արդյունքներն ուղղվեն քաղցկեղի որակյալ խնամքի նոր հնարավորությունների ստեղծմանը:

Армения подала заявку на присоединение к сети City Cancer Challenge (C/Can), направленной на улучшение доступа к качественной онкологической помощи.
Сегодня представители женевского фонда посетили Минздрав, встретились с заместителем министра Артаком Джумаяном и специалистами ответственных ведомств Минздрава.
Представители Фонда проводят исследования, посещают медицинские учреждения, предоставляющие услуги по лечению и уходу за раком, изучают возможности и проблемы в этой области.
По итогам подписывается меморандум о поддержке развития проектов диагностики, лечения и ухода за раком.
C/Can также поддерживает локализацию международных программ по лечению рака, их адаптацию к национальным потребностям и разработку национальных программ.
Представляя реализуемые в сфере программы, заместитель министра Артак Джумаян отметил, что команда Минздрава готова активно сотрудничать, чтобы в случае одобрения заявки результаты были направлены на создание новых возможностей для качественной онкологической помощи.