Քննարկվել է ՀՀ-ԵՄ առևտրատնտեսական համագործակցությունը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նոյեմբերի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը։
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ առևտրատնտեսական համագործակցությանը, ԵՄ կողմից տրամադրվող ոլորտային աջակցությանը և համատեղ իրականացվող ծրագրերին և նախաձեռնություններին, տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը, արտահանման շուկայի ընդլայնմանը, միջազգային ստանդարտներին որակի ենթակառուցվածքի համապատասխանեցմանը, սննդի անվտանգության ոլորտում համագործակցության խորացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի տնտեսությունում, մասնավորապես՝ լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ ԵՄ-ից Հայաստան ներդրումների ներգրավման հնարավորություններին։
Քննարկվել է նաև ՓՄՁ-ներին աջակցելու մեխանիզմների ընդլայնման հնարավորությունը՝ նոր ֆինանսական միջոցների և երկարաժամկետ վարկային ծրագրերի տրամադրմամբ։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում փոխգործակցության վերաբերյալ։ Գյուղատնտեսության ոլորտում երկուստեք կարևորվել է ագրոբիզնեսի զարգացումը, գյուղոլորտի թվայնացումն ու նորարար տեխնոլոգիաների ներդրումը։

RA-EU trade and economic cooperation was discussed
RA Minister of Economy Gevorg Papoyan received Ambassador Vassilis Maragos, Head of the European Union Delegation to Armenia, on November 4. Deputy Minister Narek Hovakimyan was also present at the meeting.
Several issues related to RA-EU trade and economic cooperation, sectoral support provided by the EU and jointly implemented programs and initiatives, economic diversification, export market expansion, quality infrastructure alignment with international standards, and deepening cooperation in food safety were discussed.
The possibility of attracting investments from the EU to Armenia to develop logistics infrastructures in the country's economy was mentioned.
The possibility of expanding mechanisms to support SMEs by providing new financial resources and long-term credit programs was also discussed.
The parties also exchanged ideas on cooperation in the textile industry. In agriculture, both sides have emphasized the development of agribusiness, the digitalization of the rural sector, and the introduction of innovative technologies.