COP-17-ը Երևանում կկայանա 2026 թվականին
Հոկտեմբերի 31-ին Կոլումբիայի Կալի քաղաքում ընթացող ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 16-րդ համաժողովի ընթացքում Հայաստանն ընտրվել է որպես կողմերի 17-րդ համաժողովի հյուրընկալող երկիր։
Այս ընտրությունը վերահաստատում է միջազգային հանրության աճող վստահությունը Հայաստանի նկատմամբ` որպես գլոբալ բնապահպանական գործընթացների կարևոր դերակատարի: Հայաստանին այժմ վստահված է կենսաբանական բազմազանության կոնվենցիայի ներքո միջազգային ջանքերի մեկտեղման և առաջմղման պատասխանատու աշխատանքը' նպաստելու մարդկության դեմ ծառացած ներկա բնապահպանական մարտահրավերների հաղթահարմանը։

COP-17 пройдет в Ереване в 2026 году
В ходе 16-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, состоявшейся 31 октября в Кали (Колумбия), Армения была выбрана страной-организатором 17-й Конференции сторон.
Этот выбор подтверждает растущее доверие международного сообщества к Армении как важному игроку в глобальных экологических процессах. Теперь на Армению возложена ответственность за координацию и продвижение международных усилий в рамках Конвенции о биологическом разнообразии, направленных на преодоление текущих экологических проблем, стоящих перед человечеством.