Պաշտպանության նախարարը՝ բանակում մահվան դեպքերի մասին
«Չէի ցանկանա զինված ուժերում ցավալի դեպքերը վերածել վիճակագրության». այսօր խորհրդարանում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հարցին ի պատասխան՝ ասաց պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Պատգամավորը պնդեց, սակայն, որ որքան էլ չցանկանան թվեր հնչեցնել, այդ վիճակագրությունը նախարարությունը հրապարակում է, ապա նշեց, որ ցանկանում է իմանալ հստակ ռազմավարությունը, որն առկա է այս թվերի սալդոն փոխելու համար։
Նախարարն ասաց՝ վիճակագրության չենք վերածում, բայց չենք կարող նշված թվերը բացվածքով չնայել. «ԶՈւ ոչ մարտական կորուստների թվում գրանցվում են նաև նրանք, որոնք, զինծառայության մեջ գտնվելով, քաղաքացիական կյանքում՝ տանը, ճանապարհին, տարբեր միջադեպերի արդյունքում կարող են մահանալ։ Մեր մարտահրավերն այս շարքում ինքնասպանությունները, ինքնասպանության հասցնելու դեպքերը և սպանություններն են»։

Министр обороны о случаях смертей в армии
«Мне не хотелось бы превращать болезненные инциденты в вооруженных силах в статистику ». Об этом заявил сегодня министр обороны Сурен Папикян, отвечая на вопрос депутата парламента от фракции "Честь имею" Тагуи Товмасян.
Депутат, однако, настаивала на том, что как бы они не хотели оглашать цифры, министерство публикует эту статистику, затем она сказала, что хочет знать, какая существует четкая стратегия по изменению баланса этих цифр.
Министр сказал: мы не превращаем это в статистику, но не можем не обращать внимания на упомянутые цифры. К небоевым потерям вооруженных сил относятся и те, кто, находясь на военной службе, может погибнуть на гражданке, дома, в дороге, в результате различных происшествий. Наш основной вызов среди подобных случаев — самоубийства, доведения до самоубийства и убийства.