«Որոշում կա՝ Գյումրիում գնալ արտահերթ ընտրությունների». Սարուխանյան
ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սարուխանյանն, անդրադառնալով Գյումրիում հնարավոր ՏԻՄ արտահերթ ընտրություններին և ՔՊ ցուցակը գլխավորելուն, ասել է, որ ՔՊ-ն դիրքորոշում ունի, որ այն համայնքներում, որտեղ կուսակցությունն ունի տարածքային կազմակերպություն, դրանց նախագահները դիտարկվում են տվյալ համայնքներում ընտրություններում ցուցակն առաջնորդողներ․ «Գյումրիում, այո, ես եմ»,- ասել է նա։
Պատգամավորը նշել է, որ ստեղծված իրավիճակում որոշում կա գնալ արտահերթ ընտրությունների. «ՔՊ-ի կողմից հայտարարություն կլինի»։
Ըստ նրա՝ Գյումրիում իրավիճակն աննախադեպ է․ հրաժարական են ներկայացրել և համայնքապետը, և նրա տեղակալները. «Այստեղ օրենքում որոշակի բացեր կան, իրավաբաններն այդ մասով քննարկումներ կանեն, համապատասխան ընթացակարգով առաջ կգնանք»։
Հիշեցնենք՝ «Բալասանյան» դաշինքի ավագանու անդամները և ցուցակում ընդրկգված մյուս թեկնածուները, քաղաքապետ Վարդգես Սամսոնյանի գլխավորությամբ, հրաժարական են ներկայացրել։

«Есть решение пойти на досрочные выборы в Гюмри». Саруханян
Депутат фракции ГД НС Карен Саруханян, говоря о возможных внеочередных выборах в местные органы власти в Гюмри заявил, что у ГД есть позиция, согласно которой в общинах, где партия имеет территориальную организацию, их председатели считаются лидерами списка на выборах в этих сообществах. "В Гюмри, да, это я", - сказал он.
Депутат отметил, что в сложившейся ситуации есть решение пойти на внеочередные выборы. «Будет объявление от ГД».
По его словам, ситуация в Гюмри беспрецедентна, и мэр, и его заместители подали в отставку. "Здесь есть определенные пробелы в законе, юристы проведут дискуссии по этому поводу, мы проведем соответствующую процедуру".
Напомним, что члены Совета старейшин блока "Баласанян" и другие кандидаты в списке, возглавляемом мэром Вардгесом Самсоняном, подали заявления об отставке.