Տեղի է ունեցել Երվանդ Մանարյանի արձանի բացման արարողությունը
Երևանում տեղի է ունեցել ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դերասան, ռեժիսոր Երվանդ Մանարյանի արձանի բացման արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա էին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ և այլք:
Արձանի բացման արարողությունն իրականացրել են Ժաննա Անդրեասյանը և Երվանդ Մանարյանի որդին՝ Քրիստ Մանարյանը: 2.8 մետր բարձրությամբ արձանը տեղադրվել է Երևանի Սայաթ-Նովա պողոտա 4 հասցեին հարող տարածքում՝ Հովհաննես Թումանյանի անվան ազգային տիկնիկային թատրոնի դիմաց: Արձանը կանգնեցվել է մեծանուն արտիստի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանի առիթով։
ՀՀ կառավարության որոշմամբ 65 մլն դրամ էր հատկացվել Երվանդ Մանարյանի արձանի պատրաստման և տեղադրման աշխատանքների իրականացման համար: Բրոնզաձույլ արձանի հեղինակը Հայաստանի նկարիչների միության անդամ, քանդակագործ Արմենակ Վարդանյանն է, ճարտարապետը՝ Միքայել Միսակյանը։
Արձանի բացման արարողությանը հետևել է մեծանուն դերասանի 100-ամյակին նվիրված նամականիշի մարման արարողությունը և լուսանկարների ցուցահանդեսը: Շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Մեծանուն հայեր. Երվանդ Մանարյանի ծննդյան 100-ամյակ» թեմային: 380 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է Երվանդ Մանարյանը (1924-2020թթ.): Նամականիշի աջ հատվածում առկա են «100 ամյակ», «Երվանդ Մանարյան» և «Հայ դերասան, ռեժիսոր» գրառումները՝ հայերենով և անգլերենով:

Состоялась церемония открытия памятника Ерванду Манаряну
В Ереване состоялась церемония открытия памятника народному артисту РА, актеру, режиссеру Ерванду Манаряну. В мероприятии приняли участие премьер-министр Никол Пашинян, мэр Еревана Тигран Авинян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования и культуры Жанна Андреасян, представители сферы культуры и другие.
Церемонию открытия памятника провели Жанна Андреасян и сын Ерванда Манаряна Крист Манарян. Статуя высотой 2,8 метра установлена ​​на территории, прилегающей к проспекту Саят-Новы, 4 в Ереване, перед Национальным театром кукол имени Ованеса Туманяна. Статую установили к 100-летию со дня рождения знаменитого артиста.
По решению правительства РА на подготовку и установку памятника Ерванду Манаряну было выделено 65 миллионов драмов. Автор бронзовой статуи – член Союза художников Армении скульптор Арменак Варданян и архитектор Микаел Мисакян.
За церемонией открытия статуи последовала церемония гашения марки, посвященной 100-летию со дня рождения знаменитого актера, и фотовыставка. Выпущена в обращение одна марка, посвященная «Великим армянам». Тема: 100-летие со дня рождения Ерванда Манаряна. Ерванд Манарян (1924-2020) изображен на марке номиналом 380 драмов. В правой части марки на армянском и английском языках размещены надписи «100-летие», «Ерванд Манарян» и «Армянский актер, режиссер».