Կատարն աջակցում է Հայաստանի ոստիկանությանը
ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը Կատարի Պետություն այցի շրջանակում հանդիպել է Ներքին գործերի նախարարության պետնախարար Շեյխ Աբդուլազիզ բին Ֆայսալ բին Մուհամմադ Ալ Թանիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Վահե Ղազարյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ բարձր է գնահատում Կատարի Պետության հետ բարեկամական հարաբերությունները, որոնք առավել բարելավվել են 2022 թվականին Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Կատարի Պետություն այցից հետո։
Վահե Ղազարյանը Շեյխ Աբդուլազիզ բին Ֆայսալ բին Մուհամմադ Ալ Թանիին է ներկայացրել ՆԳ նախարարությունում ընթացող բարեփոխումները: Նա, մասնավորապես, կարևորել է Ոստիկանության չորս հենասյունային ուղղությունների կայացման գործում Կատարի Պետության աջակցությունը թե՛ նյութատեխնիկական, թե՛ կադրերի վերապատրաստման առումով:
ՆԳ նախարարն ընդգծել է աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտում Կառավարության մոտեցումը՝ ներկայացնելով Աղետների ռիսկի կառավարման 2023-2030 թթ․ ռազմավարությունը և 2023-2026 թթ․ գործողությունների ծրագիրը, ինչպես նաև Փրկարար ծառայությունում իրականացվող աշխատանքները:
Աղետներին արդյունավետ և օպերատիվ արձագանքող ծառայություն ունենալու հարցում Վահե Ղազարյանը կարևորել է նաև միջազգային գործընկերների հետ սերտ համագործակցությունը։
Կատարի Պետության ՆԳՆ պետնախարարը համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել՝ նաև նշելով, որ կուսումնասիրվեն քննարկվող հարցերը: Քննարկվել են բարեկամ երկրների միջև համագործակցության զարգացման հնարավոր ուղիներն ու դրանց շարունակականությունը։

Катар поддерживает полицию Армении
Министр внутренних дел РА Ваге Казарян в рамках своего визита в Государство Катар встретился с государственным министром МВД шейхом Абдулазизом бин Фейсалом бин Мухаммадом Аль Тани.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
Ваге Казарян, поблагодарив за теплый прием, отметил, что высоко ценит дружественные отношения с Государством Катар, которые еще больше улучшились после визита премьер-министра Никола Пашиняна в Государство Катар в 2022 году.
Ваге Казарян представил шейху Абдулазизу бин Фейсалу бин Мухаммаду Аль Тани проводимые реформы в МВД. В частности, он подчеркнул поддержку Государства Катар в создании четырех столпов полиции, как с точки зрения логистики, так и с точки зрения подготовки персонала.
Министр внутренних дел подчеркнул подход правительства в области управления рисками стихийных бедствий, представив План управления рисками стихийных бедствий на 2023-2030 годы. стратегия и план мероприятий на 2023-2026 гг. , а также работы, проводимые в Спасательной службе.
Ваге Казарян также подчеркнул тесное сотрудничество с международными партнерами в плане создания эффективной и оперативной службы реагирования на стихийные бедствия.
Государственный министр МВД Государства Катар выразил готовность к сотрудничеству, также заявив, что обсуждаемые вопросы будут изучены. Обсуждались возможные пути развития сотрудничества между дружественными странами и его преемственность.