Ֆրանսիական կողմի աջակցությամբ Գանձաքարում անասնաշենքեր կկառուցվեն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանը հոկտեմբերի 29-ին ընդունել է «Ֆրանսիայի գյուղական համայնքների ղեկավարների ասոցիացիայի» (AMRF) նախագահ Միշել Ֆուռնիեի գլխավորած պատվիրակությանը։
Քննարկվել է առաջիկայում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և AMRF-ի միջև երկարաժամկետ և փոխշահավետ համագործակցության վերաբերյալ «Մտադրությունների մասին հուշագրի» նախագիծը և հուշագրով նախատեսվող գործողությունները։
Փաստաթղթով, մասնավորապես, ֆրանսիական կողմը նախատեսում է ՀՀ Տավուշի մարզի Գանձաքար համայնքում աջակցել 4 տնտեսավարողի՝ կառուցելու ժամանակակից անասնաշենքներ, որոնցում կբուծվեն համաշխարհային ճանաչում ունեցող կաթնային կամ կաթնամսային ուղղության ցեղերի տոհմային կենդանիներ, ինչպես նաև 30 կովի համար նախատեսված կոոպերատիվ նոր անասնաշենքի կառուցում, որում փոքր գլխաքանակ տնօրինող ֆերմերները կկարողանան համատեղ խնամել իրենց կենդանիները և ստանալ իրենց կաթի վերամշակման արդյունքը։
Կարևորելով այս նախաձեռնությունը՝ Տաթևիկ Սարգսյանն ընդգծել է, որ անասնաբուծության ոլորտը Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտի առաջնահերթ ուղղություններից մեկն է։ Նախարարի տեղակալը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը՝ հաշվի առնելով այս ոլորտում ֆրանսիական կողմի հարուստ փորձը։
Տաթևիկ Սարգսյանը նաև ներկայացրել է մեր երկրի անասնաբուծության ոլորտում իրականացվող քաղաքականությունը և պետական օժանդակության այն ծրագրերը, որոնցից կարող են օգտվել ծրագրի շահառուները։

Livestock buildings will be built in Gandzakar with the support of the French side
On October 29, RA Deputy Economy Minister Tatevik Sargsyan received the delegation headed by Michel Fournier, president of the "Association of Heads of Rural Communities of France" (AMRF).
The draft "Memorandum of Intentions" discussed the long-term and mutually beneficial cooperation between the RA Ministry of Economy and AMRF and the actions envisaged by the memorandum.
According to the document, in particular, the French side plans to support four farmers in the Gandzakar community of Tavush Marz, RA, to build modern cattle sheds in which pedigree animals of world-renowned dairy or dairy breeds will be bred, as well as the construction of a new cooperative cattle shed designed for 30 cows, in which farmers managing a small number of animals will be able to take care of their animals together and receive the result of their milk processing.
Emphasizing this initiative, Tatevik Sargsyan noted that the livestock breeding sector is one of the priority directions of the agricultural industry of the Republic of Armenia. The deputy minister expressed his willingness to support the effective implementation of the project, taking into account the rich experience of the French side in this field.
Tatevik Sargsyan also presented the policy implemented in our country's livestock breeding sector and the state assistance programs that the program's beneficiaries can use.