Քննարկվել են Հայաստանում ֆրանկոֆոնիան զարգացնելու հնարավորությունները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային գրասենյակի նորանշանակ տնօրեն Լոր Կաստենի հետ:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է Լոր Կաստենին Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրենի պաշտոնում նշանակվելու առիթով:
Կարևորելով ֆրանկոֆոնիայի շրջանակում համագործակցության զարգացումը՝ նախարարը նշել է, որ վերջին տարիներին ակտիվացել են երկկողմ ծրագրերն ու նոր նախաձեռնությունները, որոնց առանձնակի նպաստել է նաև աշխատանքային խումբը, որը ստեղծվել է կրթության և մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցությունը առավել արդյունավետ կազմակեպելու նպատակով։
«Մենք չափազանց կարևորում ենք ֆրանկոֆոնիայի զարգացումը Հայաստանում»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ ներկայացնելով աշխատանքային խմբի գործունեությունը:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում ֆրանսերենի խորացված ուսուցմանն ուղղված ծրագրերին, որոնք իրականացվում են Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան հետ:
Նախարարը կարևորել է նաև «Ֆրանսերենի խթանումը Հայաստանում» փորձնական նախաձեռնությունը, որի նպատակն է ստեղծել ֆրանսերենի, որպես օտար լեզվի, ուսուցիչներին վերապատրաստողների խումբ: Նշվել է, որ Հայաստանի 6 համալսարաններ Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության (ՖՀԳ/AUF) անդամ են:
Լոր Կաստենը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել՝ պատրաստակամ է հնչած առաջարկները քննարկելու և դրանց ուղղությամբ համատեղ աշխատելու:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել Հայաստանում 2027 թվականի Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ խաղերի անցկացմանը։ Առաջարկվել է քննարկել նաև մարզերի երիտասարդական կենտրոններում ֆրանսերենի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը։
Այս համատեքստում կարևորվել է ուսանողների և երիտասարդների շարժունությունը, այս ուղղությամբ տարբեր նախագծերի իրականացումը, որոնք ենթադրում են փոխանակման ծրագրերի, համատեղ հետազոտությունների և այլ աշխատանքների իրականացում։

The possibilities of developing Francophonie in Armenia were discussed
The RA Minister of Education, Science, Culture, and Sports, Zhanna Andreasyan, met with Laure Kasten, the newly appointed Director of the Central and Eastern Europe Regional Office of the Francophonie University Agency.
Minister Zhanna Andreasyan congratulated Laure Kasten on his appointment as the Director of the Francophonie University Agency's Central and Eastern Europe Regional Office.
Emphasizing the development of cooperation in the framework of Francophonie, the minister noted that bilateral programs and new initiatives had been activated in recent years, which the working group, which was created to organize cooperation more effectively in the fields of education and culture, contributed.
"We attach great importance to the development of Francophonie in Armenia," said the CSMS minister, presenting the working group's activities.
Zhanna Andreasyan also referred to the programs aimed at in-depth French teaching in public educational institutions, which are implemented with the French Embassy in Armenia.
The minister also emphasized the pilot initiative "Promotion of French in Armenia," aiming to create a group of French trainers as a foreign language. It was noted that six universities in Armenia are members of the University Agency of Francophonie (AUF).
Laure Kasten thanked me for the reception and emphasized that he was ready to discuss the proposals and work together toward them.
During the meeting, reference was made to holding the 10th Francophonie Games in 2027 in Armenia. It was also proposed to discuss the possibility of implementing programs to develop French in the regions' youth centers.
In this context, the mobility of students and young people and the implementation of various projects in this direction, which imply the implementation of exchange programs, joint research, and other works, were emphasized.