Հնդկաստանի, Իրաքի և Եգիպտոսի քաղաքացիների՝ ՀՀ մուտքը կխստացվի
Հայաստան միգրացիոն հոսքերի կանոնակարգման և անօրինական միգրացիոն հոսքերի կանխարգելման համար կխստացվի Հնդկաստանի, Իրաքի և Եգիպտոսի քաղաքացիների համար մուտք գործելու ընթացակարգը։
Ըստ որոշման հիմնավորումների՝ 2024 թ. հունվարի 1–ից մինչև օգոստոսի 28–ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ են ժամանել և ներկայում ՀՀ–ում անօրինական բնակվում են Հնդկաստանի 11 965, Եգիպտոսի 658 և Իրաքի 255 քաղաքացիներ։
«Առաջարկվում է այս երկրների քաղաքացիներին էլեկտրոնային վիզաներ տրամադրել ԱՄՆ–ի, Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Կորեայի, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության, Կանադայի, Ռուսաստանի, Ճապոնիայի, Եվամիության, Շենգենյան համաձայնագրի երկրների և Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի երկրների ժամանակավոր կամ մշտական կացության կարգավիճակի (կամ վավեր մուտքի վիզայի) առկայության պարագայում: Նշված երկրների քաղաքացիներին վիզա կտրամադրվի նաև վերադարձով ինքնաթիռի տոմսի առկայության դեպքում»,– նշված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Ըստ հիմնավորումների՝ հաջորդ  պահանջը տվյալ օտարերկրացու՝ Հայաստանի Հանրապետություն այցելությամբ հետաքրքրված կողմի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող իրավաբանական անձի, պետական մարմնի, օտարերկրյա պետության դիվանագիտական ներկայացուցչության կամ միջազգային կազմակերպության հրավերն է (հայտագիր, նամակ, միջնորդություն)։ Գործնականում բազմաթիվ են դեպքերը, երբ E-VISA համակարգում կցվում է ոչ թե տուրիստական ընկերության հրավեր, այլ տվյալ օտարերկրացու ՀՀ այցելությամբ հետաքրքրված կողմի հրավերը, որն այցելության իրական նպատակի արժանահավատությունը գնահատելու համար ոչ պակաս կարևոր և օժանդակ փաստաթուղթ է։
Որոշման հիմնավորումներից նաև տեղեկանում ենք, որ 2023թ. ընթացքում ՀՀ մուտքի վիզա ստանալու համար Հնդկաստանի քաղաքացիներից ստացվել է 86,942 դիմում: Նախորդ տարի՝ 2022թ.-ին դիմումների քանակը կազմել է 34,199, այսինքն՝ 2023թ. ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 155%-ով կամ 2.5 անգամ: Ստացված դիմումներից 67,628 (78%) բավարարվել է՝ տրվել է մուտքի վիզա։
Բացի այդ, 2023թ. ընթացքում վարչական պատասխանատվության է ենթարկվել 8,364 Հնդկաստանի քաղաքացի, ինչը կազմում է Հնդկաստանի բոլոր քաղաքացիներին տրված վիզաների 12%-ը: Վարչական իրավախախտումների ընդհանուր թվում Հնդկաստանի քաղաքացիների մասնաբաժինը կազմում է 54.4% ։

Въезд в РА граждан Индии, Ирака и Египта будет ужесточен
В целях регулирования и предотвращения нелегальных миграционных потоков в Армению будет ужесточен порядок въезда для граждан Индии, Ирака и Египта.
Согласно мотивам решения, с 1 января по 28 августа 2024 года в Армению прибыли 11 965 граждан Индии, 658 граждан Египта и 255 граждан Ирака, которые в настоящее время незаконно проживают в Армении.
Гражданам этих стран предлагается выдавать электронные визы при наличии статуса временного или постоянного проживания (или действующей въездной визы) в США, Австралии, Новой Зеландии, Корее, Великобритании и Северной Ирландии, Канаде, России, Японии, Евросоюзе, странах Шенгенской зоны и странах Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива. Гражданам указанных стран виза будет выдана также при наличии у них обратного авиабилета", - говорится в обосновании решения.
Следующее требование – приглашение на въезд в Армению, предоставленное юридическим лицом, государственным органом, диппредставительством иностранного государства или международной организацией (заявление, письмо, ходатайство).На практике встречается немало случаев, когда в систему E-VISA входит не приглашение от туристической компании, а приглашение лица, заинтересованного в визите иностранца в Армению, что является не менее важным и подтверждающим документом для оценки достоверности истинной цели визита.
Из обоснования решения мы также узнаем, что на получение въездной визы в РА в 2023 году от граждан Индии поступило 86 942 заявления, годом ранее в 2022 году, количество заявок составило 34 199, то есть в 2023 году. показатель составил 155%, или в 2,5 раза выше, чем в 2022 г. Из поступивших заявлений 67 628 (78%) получили въездные визы.
Кроме того, в 2023 г. к административной ответственности были привлечены 8364 гражданина Индии, что составляет 12% от всех виз, выданных гражданам Индии. Среди общего количества административных правонарушений доля граждан Индии составляет 54,4%.