50 մլն դոլար կուղղվի ՀՀ ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը մասնակցել է Ակբա բանկի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի (DFC) համագործակցության մեկնարկի միջոցառմանը, որի շրջանակում Ակբա բանկն ու DFC-ն ստորագրել են պայմանագիր, որով 50 միլիոն դոլար կուղղվի Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանն ու զարգացմանը։
«Ֆինանսների հասանելիությունը շարունակում է մնալ մեր տնտեսության հիմք հանդիսացող ՓՄՁ-ների առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերներից մեկը։ Այսօր արագ փոփոխվող աշխարհում կարևոր է, որ բիզնեսներն ունենան իրենց անհրաժեշտ ֆինանսական ռեսուրսները՝ խթանելու նորարարությունը, զարգացնելու աճը և երկարաժամկետ կայունությունը ապահովելու համար»,- նշել է Արման Խոջոյանը։
Նախարարի տեղակալը համոզմունք է հայտնել, որ կհաջողվի համագործակցել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են պարենային անվտանգությունը, գյուղատնտեսությունը, ենթակառուցվածքների զարգացումը, ինչպես նաև հույս է հայտնել, որ այս պայմանագրի ստորագրմամբ նոր համագործակցությունների ճանապարհ կբացվի՝ հատկապես վարկային երաշխիքների տրամադրման ուղղությամբ, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի հասցեագրել գրավադրման խնդիրները, որոնց բախվում են շատ կազմակերպություններ։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի փոխտնօրեն Նիշա Բիսվալը, ՀՀ-ում ԱՄՆ Արտակարգ և Լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը, USAID/Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Ջոն Ալլելոն և «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲԸ ղեկավար Հակոբ Անդրեասյանը։

50 million dollars will be allocated to the financing of RA enterprises
RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan participated in the launch event of the cooperation between Acba Bank and the US International Development Finance Corporation (DFC). Within the framework of this cooperation, acba Bank and DFC signed an agreement, according to which 50 million dollars will be allocated to the financing and development of micro, small, and medium enterprises in Armenia.
"Access to finance continues to be one of the main challenges facing SMEs, which are the backbone of our economy. In today's fast-changing world, it is important that businesses have the financial resources they need to promote innovation, develop growth, and ensure long-term stability," said Arman Khojoyan.
The deputy minister expressed confidence that cooperation in areas such as food security, agriculture, and infrastructure development will be achieved. He also expressed hope that the signing of this agreement will open the way for new cooperation, especially in the direction of providing credit guarantees, thanks to which it will be possible to address collateral issues that many organizations face.
The event was also attended by the Deputy Director of the US International Development Finance Corporation, Nisha Biswal, the US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia, Kristina Kvien, USAID/Armenia Office Director John Allelo, and the Head of acba BANK JSC, Hakob Andreasyan.