Մեկնարկեց «ՌեԱ» անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային 16-րդ փառատոնը
«ՌեԱ» անիամացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային փառատոնն արդեն 16-րդ անգամ ողջունեց կինոյի ոլորտի մասնագետներին, անիմատորներին, ռեժիսորներին, պրոդյուսերներին և արվեստասերներին։ Փառատոնի բացումն ազդարարվեց Երևանի Կինոյի տանը։
Անիմացիոն ֆիլմերի մեծ ու հետաքրքիր շքերթ, աշխատարաններ ու վարպետաց դասեր, ցուցադրություններ և շնորհանդեսներ՝ ոլորտի լավագույն մասնագետների մասնակցությամբ, նոր հնարավորություններ հայ անիմատորների և ոլորտի մասնագետների համար. «ՌեԱ» փառատոնը 1 շաբաթ շարունակ լինելու է երևանյան անիմացիոն կինոյի ոլորտի անցուդարձի կիզակետում։
Հոկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին միջազգային հյուրեր ու փորձագետներ, պետական և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ։
«Փառատոնը ոչ միայն մշակութային, այլև կրթական բաղադրիչ ունի»,-բացման խոսքում նշեց Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը և հավելեց,-«Երևանի քաղաքապետարանն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ փառատոնի գլխավոր հովանավորն է։ Մեր համագործակցությունը նպաստել է թե՛ փառատոնի աշխարհագրության և թե՛ բովանդակային բաղադրիչի աճին, ինչի մասին խոսում է այս տարվա հյուրերի և անիմացիոն աշխատանքների ցանկը։ Այս հաջողությունն իր ազդեցությունն է ունենում փառատոնի միջազգայնացման ու ճանաչելիության բարձրացման վրա»։
Բացման արարողությանը Երևանի Կինոյի տան դահլիճը լեփ-լեցուն էր, ինչը շեշտեց նաև ՀՀ ԿԳՀՄՍ փոխնախարար Դանիել Դանիելյանը. «Անիմացիան կինոմատոգրաֆիայի այն ուղղությունն է, որի միջոցով ստեղծագործողները կարող են պատմել, խոսել արգելքներից, դժվար թեմաներից, ինչու ոչ՝ յուրովի ներկայացնել մեր երկիրն ու մշակույթը։ Իսկ մշակույթը չի կարող ունենալ ֆիզիկական սահմաններ։ Հայկական անիմացիան վերջին տարիներին դրական ու հետաքրքիր երանգներ է ստացել, ինչը նաև «ՌեԱ»-ի շնորհիվ է։ «ՌեԱ»-ն նոր ուղղություն է վերցրել՝ հայկական անիմացիան տանել դեպի տարբեր երկրներ և ընդհակառակը՝ Հայաստանում ներկայացնել միջազգային լավագույն փորձը»,-նշեց Դանիելյանը։
Ողջույնի խոսքերով հանդես եկան նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին և Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության գործերի ժամանակավոր հանձնակատար Տոմաշ Օստրոպոլսկին։
«Ռեանիմանիան այսօր տարածաշրջանում և դրանից դուրս անիմացիոն ֆիլմերի տարածման գլխավոր հարթակն է. Հայաստանի համար դա շատ մեծ հաջողություն է։ Ուրախ ենք, որ Փառատոնի հիմնադրման օրվանից Ֆրանսիայի դեսպանությունն աջակցում է փառատոնին և այսօր էլ փառատոնի կողքին ենք»- նշեց դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին։
Տոմաշ Օստրոպոլսկին իր ելույթում հավելեց. «ՌեԱ փառատոնը երկրի մշակույթի լավագույն ներկայացումներից ու դրսևորումներից է։ Այն ապահովում է մշակութային բազմազանություն, ստեղծարարություն, վառ երևակայություն և հավատ՝ մարդկային ներուժի նկատմամբ։ Այս արժեքները համընկնում են այն արժեքների հետ, որոնք ունի ԵՄ-ն։ Հետևաբար պատահական չէ, որ ԵՄ-ն աջակցում է Հայաստանին մշակութային զարգացման և միջազգային մշակութային կապերի հաստատման գործում: Այս նպատակի համար մենք ունենք հստակ նախաձեռնություն իր ճանապարհային քարտեզով, որն ընդլայնում է այս ներգրավվածությունը։ Այսօրվա փառատոնն ամբողջությամբ արտացոլում է ԵՄ-ի՝ հանձնառությունն այդ ջանքերին»։
«ՌեԱ» փառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Վրեժ Քասունին նշեց. «Ամեն տարի փառատոնի բացումը, անգամ եթե 16-րդն է, կարծես առաջինը լինի։ Եվ հիմա էլ ինձ համար շատ հուզիչ պահ է…մեկ այս հարկի տակ տեսնել անիմացիոն ոլորտի ներկայացուցիչների, ու սիրահարների։ Շնորհակալ եմ մեր բոլոր գործընկերներին, որոնց միջոցով այս ամենը հնարավոր է դառնում»։
«ՌեԱ» 16-րդ փառատոնի ծրագիրն առանձնահատուկ է՝ նոր դեմքեր, նոր ֆիլմեր, նոր հնարավորություններ։ Փառատոնի կարևորագույն բաղադրիչներից է նաև MarAni անիմացիոն շուկան։ Վրեժ Քասունու խոսքով՝ MarAni հարթակը բացառիկ հնարավորություններ է ընձեռում ոլորտի հայ մասնագետների համար։
«Մենք առանձնակի կարևորությամբ ենք զարգացնում MarAni հարթակը՝ մասնավորապես CoReAct համարտադրության հարթակը, որի մջոցով հայ ստեղծագործողները միջազգային պրոդյուսերներին ներկայացնում են իրենց ծրագրերն ու համարտադրության հնարավորություն ստանում»,-նշեց Քասունին և հավելեց, որ MarAni-ի շրջանակում վարպետաց դասեր ու աշխատարաններ կունենան Դիսնեյի ռեժիսորներ Քըրք Ուայզը և Աարոն Բլեյզը։
MarAni անիմացիոն շուկան տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 21-24-ը ՀԲԸՄ-ում։ Հարթակը կյուրընկալի միջազգային հյուրերի՝ Ֆրանսիայից և եվրոպական այլ երկրներից, ովքեր աշխատարանների և դասընթացների ընթացքում կխոսեն անիմացիայում AI, VR և այլ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումից, կկիսվեն իրենց մասնագիտական կարևոր գաղտնիքներով ու գիտելիքներով։ Փառատոնը կունենա հյուրեր ու ներկայացուցիչներ France TV-ից, Cartoon Media-ից, այլ հեղինակավոր կառույցներից։
Ավելի քան 300 ֆիլմ՝ 45 երկրներից․ այս տարի «ՌեԱ»-ի ֆիլմաշարը համալրում են նաև Կաննի, Անսիի, Սան Սեբաստիանի և Բեռլինի կինոփառատոներում ցուցադրված 7 մրցութային լիամետրաժ, ինչպես նաև հայկական արտադրության կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմեր։ Հայ հանդիսատեսը նաև բացառիկ հնարավորություն կունենա վայելելու Դիսնեյի անզուգական աշխարհը։ Առաջին անգամ Երևանում՝ Կինոյի տան մեծ էկրանին, կցուցադրվեն «Քվազիմոդո», «Ատլանտիս․ կորսված կայսրությունը» և «Գեղեցկուհին և հրեշը» լեգենդար ֆիլմերը։
«ՌեԱ»-ի բացման արարողությանը ներկա էր նաև փառատոնի պաշտոնական պոստերի հեղինակ Ժորժ Շվեցգբեբելը, ով անիմացիոն կինոյի մեծագույն անուններից է։ Շվիցգեբելը երկրորդ անգամ էր Հայասատնում. առաջին անգամ տասը տարի առաջ կրկին «ՌեԱ» փառատոնի էր հյուրընկալվել։ Վրեժ Քասունին Շվիցգեբելին հանձնեց փառատոնի պաշտոնական մրցանակը՝ որպես փառատոնի աջակից, անիմացիոն ոլորտի հեղինակավոր գործիչ ու պրոֆեսիոնալ։
Նշենք, որ «ՌեԱ»-ի շրջանակում հոկտեմբերի 23-ին Նկարիչների միությունում տեղի կունենան նաև ReA Comics Art ցուցադրությունները: Փառատոնի շրջանակում թարգմանվել են երկու կոմիքս գրքեր՝ «Միսաք, Մելինե և խումբ Մանուշյաններ» և «Բռնցքամարտիկը», որոնց շնորհանդեսը ևս տեղի կունենա ReA Comics Art-ի շրջանակում։ Այդ օրը տեղի կունենա նաև «Սասունցի Դավիթ» կոմիքս գրքի ցուցադրությունը, այն նախորդ տարվա հաղթող նախագծերից է։ Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս կոմիքսների մրցույթի ժյուրիի կազմում ներգրավված են միջազգային մասնագետներ։

The 16th ReA International Animation Film Festival has officially started
The ReA International Animation and Comic Art Festival has once again welcomed film industry professionals, animators, directors, producers, and art lovers for its 16th edition. The opening ceremony took place at the Yerevan Cinema House.
The festival promises a vibrant parade of animated films, workshops, masterclasses, exhibitions, and presentations with the participation of top experts in the field. It offers new opportunities for Armenian animators and industry professionals. Over the course of a week, ReA will be the focal point of Yerevan's animation scene.
The official opening ceremony on October 20 gathered international guests and experts, as well as representatives from governmental and international organizations.
“The festival has not only a cultural but also an educational component," said Deputy Mayor Levon Hovhannisyan in his opening remarks. "For the second year in a row, Yerevan Municipality is the festival's general sponsor. Our cooperation has contributed to the expansion of the festival’s scope and the growth of its content, as reflected by the list of this year’s guests and animation works. This success significantly impacts the festival’s international recognition and visibility.”
The hall at the Cinema House was packed during the opening, which was also highlighted by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of RA, Daniel Danielyan: "Animation is the branch of cinematography where creators can tell stories and tackle challenging topics, and even uniquely present our country and culture. Culture, after all, knows no physical boundaries. Armenian animation has taken on positive and exciting new tones in recent years, thanks in part to ReA Fest. It has been bringing Armenian animation to various countries while showcasing the best international practices here in Armenia."
Welcoming remarks were also delivered by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Olivier Decottignies, and Tomasz Ostropolski, Acting Head of the European Union Delegation to Armenia.
"ReAnimania today is the primary platform for the dissemination of animated films both in the region and beyond. This is a major achievement for Armenia. We are happy that since the very foundation of the festival, the French Embassy has supported ReA, and we continue to stand by it today," stated Ambassador Olivier Decottignies.
In his speech, Tomasz Ostropolski added, "ReA Festival is a great representation of the country’s culture. It showcases diversity, imagination, creativity, and belief in human potential. These values align with what we cherish in the EU. It is therefore no coincidence that the EU supports Armenia in the field of culture. In this spirit, we have launched an initiative of a roadmap to reinforce this engagement. Today’s festival attests to this EU commitment."
Kassouny Vrej, Founding Director of the ReA Festival, noted, "Every year, the festival’s opening feels like the first, even when it’s the 16th edition. It’s a deeply emotional moment to see so many people from the animation industry gathered under one roof. I am thankful to all our partners, whose support makes all this possible."
The 16th edition of ReA offers a special program with new faces, new films, and new opportunities. A significant component of the festival is the MarAni Market of Animation. According to Kassouny, the MarAni platform provides exclusive opportunities for Armenian professionals in the field.
"We are developing the MarAni platform with special focus, particularly the CoReAct co-production platform, which allows Armenian creators to present their projects to international producers and gain co-production opportunities," Kassouny added. He also mentioned that Disney directors Kirk Wise and Aaron Blaise will be conducting masterclasses and workshops as part of MarAni.
MarAni Market of Animation will take place from October 21 to 24 at AGBU. The platform will host international guests from France and other European countries, who will discuss the use of AI, VR, and other cutting-edge technologies in animation during workshops and masterclasses, sharing their professional secrets and knowledge. The festival will host guests and representatives from France TV, Cartoon Media, and other prominent organizations.
More than 300 films from 45 countries will be featured this year. The program includes 7 feature films in competition which have been screened at Cannes, Annecy, San Sebastián, and Berlin Film Festivals, along with Armenian-produced short animated films. The Armenian audience will also have the chance to experience the magic of Disney. For the first time in Yerevan, Cinema House will host exclusive screenings of three legendary Disney films: The Hunchback of Notre Dame, Atlantis: The Lost Empire, and The Beauty and the Beast.
Georges Schwizgebel, one of the great names in animated cinema and the creator of this year’s official festival poster, was also present at the ReA opening ceremony. Schwizgebel is visiting Armenia for the second time; his first visit was also as a guest of the ReA festival 10 years ago. Vrej Kassouny presented Schwizgebel with the official festival award in recognition of his support of the festival and his esteemed career in animation.
Additionally, as part of the ReA festival, the ReA Comics Art exhibitions will also be held at the Artists Union of Armenia. As part of the festival, two comic books—Missak, Meline, and the Manouchian Group (Missak, Mélinée & le groupe Manouchian) and The Boxer— have been translated, and their presentations will take place during ReA Comics Art. Additionally, the exhibition of the Sasuntsi Davit comic book – one of last year’s winning projects – will also take place on the same day.