ԵՄ-ին անդամակցելու հարցով հավաքվել է անհրաժեշտ 50.000 ստորագրություն
ԵՄ-ին անդամակցելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու պահանջով ստորագրահավաքի արդյունքում հավաքվել է նվազագույն անհրաժեշտ 50.000 ստորագրություն: Այս մասին Radar Armenia-ին տեղեկացրեց «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը։
Հիշեցնենք, որ «Եվրոպայի միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի» մասին օրինագիծը խորհրդարան հասցնելու համար նախաձեռնող քաղաքական ուժերը պետք է 60 օրում՝ մինչև նոյեմբերի 14-ը, 50,000 ստորագրություն հավաքեին։
Եթե նախագիծը հասնի ԱԺ ու մերժվի, ապա երկրորդ փուլով այն կդրվի հանրաքվեի, բայց այս անգամ արդեն 60 օրում պետք է 300,000 քաղաքացի ստորագրի:

В результате сбора подписей с требованием провести референдум о членстве в Евросоюзе было собрано минимально необходимые 50 тысяч подписей. Об этом Radar Armenia сообщил председатель партии «Во имя республики» Арман Бабаджанян.
Напомним, что для внесения в парламент законопроекта "Начало процесса вступления Армении в Евросоюз" инициирующим политическим силам необходимо было собрать 50 тысяч подписей за 60 дней, до 14 ноября.
Если проект дойдет до Национального собрания и будет отклонен, он будет вынесен на референдум на втором этапе, но на этот раз уже 300 тысяч граждан должны подписать его в течение 60 дней.