Սարգսյանն ու Բաուերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ընդլայնել համագործակցության շրջանակը
Հոկտեմբերի 9-ին ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի (UNFP) Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Ֆլորենս Բաուերի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Արփինե Սարգսյանը կարևորել է հիմնադրամի՝ որպես հուսալի և կառուցողական գործընկերոջ հետ արդյունավետ համագործակցությունը հատկապես ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի ոլորտում: Նա, մասնավորապես, ընդգծել է 1800 համայնքային ոստիկանների կարողությունների զարգացման համար համատեղ իրականացված աննախադեպ վերապատրաստումները և վստահություն հայտնել, որ դրան հաջորդող ընդլայնված վերապատրաստումները թույլ կտան համայնքային ոստիկանության բարեփոխումների համար ինստիտուցիոնալ կարողություններ ձևավորել։ Փոխնախարարն անդրադարձել է նաև ՆԳՆ ենթակա ծառայությունների բարեփոխումներին, օրենսդրական նախաձեռնություններին և համագործակցության ընդլայնման ուղիներին։
ՄԱԿ-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Ֆլորենս Բաուերը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ողջունել է ՆԳՆ բարեփոխումների ընթացքն ու հաջողությունները։ Նա պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել արդյունավետ համագործակցությունն ու ընդլայնել այն՝ հավելելով, որ ՆԳՆ ոլորտային բարեփոխումները կարող են ծառայել որպես միջազգային օրինակելի փորձ։
Հանդիպմանը քննարկվել են ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումներին, ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացմանը, միգրացիոն կառավարման բարեփոխումներին, Հայաստանի ժողովրդագրական նոր ռազմավարության իրականացմանը, «Սեյֆ յու» հավելվածի օպերատիվ կիրառմանը վերաբերող և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

Sargsyan and Bauer reached an agreement to expand the scope of cooperation
On October 9, Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan received the delegation of Florence Bauer, Regional Director of the United Nations Population Fund (UNFP) for Eastern Europe and Central Asia. The head of the Ministry of Internal Affairs' Migration and Citizenship Service, Armen Ghazaryan, was also present at the meeting.
Welcoming the guests, Arpine Sargsyan emphasized practical cooperation with the foundation as a reliable and constructive partner, especially in combating domestic violence. In particular, he emphasized the unprecedented training jointly implemented for the capacity building of 1,800 community police officers. He expressed confidence that the subsequent expanded training will allow the construction of institutional capacities for community police reforms. The deputy minister also referred to the reforms of the services subordinate to the Ministry of Internal Affairs, legislative initiatives, and ways of expanding cooperation.
The UN Regional Director for Eastern Europe and Central Asia, Florence Bauer, thanked for the warm reception and welcomed the progress and success of the Ministry of Internal Affairs reforms. He expressed his willingness to continue practical cooperation and expand it, adding that the Ministry of Internal Affairs sectorial reforms can serve as an exemplary international experience.
The meeting discussed the reforms of the police sector, the liberalization of visas with the EU, the reforms of migration management, the implementation of the new demographic strategy of Armenia, the operational use of the "Safe You" application and other issues of mutual interest.