Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Տաջիկստանում է
«Տաջիկստանի Հանրապետության Սահմանադրության 30-ամյակը» խորագրով միջազգային միջխորհրդարանական համաժողովին մասնակցելու նպատակով Տաջիկստան է մեկնել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Պատվիրակությունների ղեկավարների կազմում Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 10-ին մասնակցել է Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ հանդիպմանը, որին հաջորդել է Տաջիկստանի Օլի Ազգային խորհրդի նախագահ Ռուստամի Էմոմալիի անունից տրված պաշտոնական ընթրիքը, որտեղ Հայաստանի ԱԺ նախագահը շփումներ է ունեցել մասնակից տարբեր երկրների խորհրդարանների ղեկավարների հետ:

Делегация во главе со Спикером НС Аленом Симоняном отбыла в Таджикистан для участия в международной межпарламентской конференции на тему "30-летие Конституции Республики Таджикистан".
10 октября в составе глав делегаций Ален Симонян принял участие во встрече с Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном, после чего состоялся официальный ужин от имени Председателя Оли национального совета Таджикистана Рустами Эмомали, на котором Спикер Национального Собрания Армении пообщался с руководителями парламентов различных стран-участниц.