Էլեկտրոմոբիլների ներմուծման քվոտան ավելացվել է (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կառավարության որոշմամբ կավելացվի Հայաստան 0% մաքսատուրքով էլեկտրոմոբիլի ներմուծման քվոտան։ Ինչպես տեղեկացրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ԵԱՏՄ խորհուրդը առանց մաքսատուրքի 8000 էլեկտրոմոբիլի ներկրման քվոտա է սահմանել, սակայն կառավարությունը 600 էլեկտրոմոբիլի մասով պահել է ռեզերվ․
«Համաձայն ՊԵԿ ուսումնասիրության՝ ս․թ․ սեպտեմբերի 16-ի դրությամբ ձևակերպվել և բաց է թողնվել 6524 հատ էլեկտրաշարժիչային տրանսպորտային միջոց, որոնցից 4658-ը ներմուծվել են ֆիզիկական անձանց կողմից (71.4%), իսկ մնացած 1866-ը (28.6%)՝ իրավաբանական անձանց։ Այսինքն, նախորդ ժամանակահատվածի վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ներմուծումները իրականացվել են հիմնականում ֆիզիկական անձանց կողմից»,- հայտնել է նախարարը՝ հավելելով, որ, ներկայիս դրությամբ, նախատեսված 7400 էլեկտրոմոբիլի քվոտան սպառվել է, ուստի որոշվել է իրացնել 600 հատ ռեզերվը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել է, թե քվոտայի սպառվելուց հետո մեքենաները հնարավոր է ներկրել՝ վճարելով միայն մաքսատուրք, որը ԵԱՏՄ խորհրդի որոշմամբ է սահմանված, իսկ ԱԱՀ-ից այն կրկին ազատված կլինի. «Էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներկրման արտոնյալ միջավայրը չի վերանում»,- ասել է նա։

Увеличена квота на импорт электромобилей
Решением правительства будет увеличена квота на ввоз электромобилей с 0% таможенной пошлиной. Как сообщил министр экономики Геворг Папоян, Совет ЕАЭС установил квоту на беспошлинный импорт в размере 8 тысяч электромобилей, однако правительство сохранило резерв в размере 600 электромобилей.
«По данным исследования КГД, По состоянию на 16 сентября зарегистрировано и выпущено 6524 электромобиля, из них 4658 ввезены физическими лицами (71,4%), а остальные 1866 (28,6%) - юридическими лицами. То есть статистика предыдущего периода показывает, что импорт осуществлялся в основном физическими лицами", - сказал министр, добавив, что на данный момент запланированная квота в 7400 электромобилей исчерпана, поэтому решено реализовать резерв 600 ед.
Премьер-министр Никол Пашинян также отметил, что после исчерпания квоты ввозить автомобили можно будет, уплатив только таможенную пошлину, которая установлена ​​решением Совета ЕАЭС, и они снова будут освобождены от НДС. " Льготная среда для ввоза автомобилей с электродвигателем не исчезает ", - сказал он.