«Տարածաշրջանը վերածում ենք խաղաղության խաչմերուկի». Խանդանյան
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Դուբլինում ընթացող Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին: Վեհաժողովում ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը:
«Տիկի'ն նախագահ,
ԵԱՀԿ-ի հիմնական մանդատներից մեկը եղել է Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման կենսունակ շրջանակի ապահովումը: Ցավոք, այդ ջանքերը բավարար չեն եղել տևական խաղաղություն հաստատելու համար, և մեր տարածաշրջանն անցել է 30 տարվա պատերազմի և ավերածությունների միջով: Լեռնային Ղարաբաղից հայերի բռնի տեղահանումը, հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը և ռազմագերիների խնդիրն արտացոլում են մեր առջև ծառացած դաժան իրականությունը:
Այս վեհաժողովն ականատես է եղել այդ ամենին` ծառայելով որպես հարթակ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանավեճերի ու բախումների համար: Բայց այսօր ես այստեղ եմ հակամարտության այս երկար պատմության էջը շրջելու ցանկությամբ: Ես եկել եմ զգուշավոր լավատեսության ուղերձով, քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը սոսկ հեռավոր հույս չէ. այն հնարավոր է, այն հասանելի է մեզ:
Վերջերս Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրել են երկու երկրների միջև պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը` սահմանագծման գործընթացի հիմք ընդունելով Ալմա-Աթայի հռչակագիրը: Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը հաստատել է, որ այս որոշումը լիովին համապատասխանում է մեր Սահմանադրությանը, և մենք ակնկալում ենք, որ այն կվավերացվի խորհրդարանի կողմից առաջիկա շաբաթների ընթացքում:
Այն, ինչ հիմա պահանջվում է, հաջորդ` վճռական քայլն է` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը: Երկու երկրների առաջնորդները հաստատել են, որ համաձայնագրի նախագիծը մեծամասամբ համաձայնեցված է, և Հայաստանը նախաձեռնություն է ցուցաբերել` առաջարկելով ստորագրել արդեն համաձայնեցված հոդվածները: Դա կարևոր քայլ կլինի մնացած վիճելի հարցերի լուծման ճանապարհին: Ինչպես այսօր ավելի վաղ ասաց Իռլանդիայի նախկին վարչապետ Բերտի Ահերնը. «Խաղաղությունն իրադարձություն չէ, այն գործընթաց է»:
Բացի այդ, Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման պայմանների քննարկմանը` յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխանության, իրավազորության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների պահպանման հիմքով: Մենք ձգտում ենք մեր տարածաշրջանը ռազմական գործողությունների թատերաբեմից վերածել խաղաղության խաչմերուկի:
Հայաստանը պատրաստ է երկխոսության, սակայն մենք տեսնում ենք Ադրբեջանի կողմից քաղաքական կամքի մտահոգիչ բացակայություն: Ցավոք, մենք շարունակում ենք տեսնել այդ երկրի կողմից նոր պահանջներ և սպառնալիքներ: Բայց մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ բաց թողնել այս հնարավորությունը:
Ահա թե ինչու, սիրելի' գործընկերներ, մենք ակնկալում ենք ձեր և ձեր կառավարությունների շարունակական աջակցությունը: Պահպանելով ձեր ուշադրությունը Հարավային Կովկասի վրա, չնայած գլոբալ ճգնաժամի մարտահրավերներին, դուք կարող եք օգնել ապահովել ամուր և տևական խաղաղություն:

We are turning the region into a crossroads of peace." Khandanyan
The RA NA delegation is participating in the autumn session of Dublin's Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE PA). Sargis Khandanyan, head of the RA NA delegation and chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, made a speech at the assembly.
"Mrs. President,
One of the primary mandates of the OSCE was to provide a viable framework for conflict settlement between Armenia and Azerbaijan within the framework of the Minsk Group co-chairmanship. Unfortunately, these efforts have not been enough to bring lasting peace, and our region has gone through 30 years of war and destruction. The forced displacement of Armenians from Nagorno-Karabakh, the destruction of Armenian cultural heritage, and the issue of prisoners of war reflect the harsh reality we face.
This assembly has witnessed all that, serving as a platform for debates and clashes between Armenia and Azerbaijan. But today, I am here to turn the page on this long history of conflict. I came with a message of cautious optimism because peace between Armenia and Azerbaijan is not just a distant hope. It is possible, and it is available to us.
Recently, Armenia and Azerbaijan signed the regulation on the joint activity of state border demarcation commissions between the two countries, taking the Alma-Ata declaration as the basis of the demarcation process. The Constitutional Court of Armenia has confirmed that this decision is entirely in line with our Constitution, and we expect it to be ratified by Parliament in the coming weeks.
What is required now is the next decisive step, the signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan. The two countries' leaders confirmed that the draft agreement was primarily agreed upon, and Armenia took the initiative by offering to sign the already agreed articles. As former Irish Prime Minister Bertie Ahern said earlier, it will be an essential step towards resolving the remaining contentious issues. "Peace is not an event; it is a process."
In addition, Armenia continues to adhere to the discussion of the conditions for de-blocking regional transport and economic communications based on each country's sovereignty, jurisdiction, and territorial integrity. We strive to transform our region from a war theater into a peace crossroads.
Armenia is ready for dialogue, but we see a worrying lack of political will on the part of Azerbaijan. Unfortunately, we continue to see new demands and threats from that country. But we must take advantage of this opportunity.
We count on your and your governments' continued support, dear partners. By maintaining your focus on the South Caucasus despite the challenges of the global crisis, you can help ensure a solid and lasting peace.