«Սա ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման նախադրյալներից մեկն է». փոխնախարար (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մասնավոր ընկերությունները կարող են մասնակցել կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի թողարկման մրցույթին. կառավարության նիստում ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ հայտատուները հնարավորություն ունեն դիմել մինչև հունվարի 10-ը, իսկ կառավարությունն 80 օրում կամփոփի գնահատման պրոցեսը։
«2025թ. մարտի վերջին կունենանք հաստատված հաղթող ընկերություն՝ ըստ ներկայացված առաջարկների, և կտանք ժամանակահատված, որ ներդնի ենթակառուցվածքը և սկսի արտադրությունը»,- ասել է նա։
Սարգսյանի խոսքով՝ բիոմետրիկ անձնագիրը ենթադրում է անձի նույնականացման բարձր ստանդարտ և հարաբերում այլ պետությունների հետ. «Շատ հաճախ, թե այս դահլիճում գտնվող անձինք, թե մյուս քաղաքացիներն, օդանավակայաններում այնպիսի խնդիրների են բախվում, որ թույլ չի տալիս արագ անցնել սահմանային անցակետերը, և այս նոր համակարգը, բիոմետրիկ տվյալների հավաքագրման ու համադրման արդյունքում, թույլ կտա կրճատել հերթերը, որ լինում են օդանավակայաններում»,- ասել է նա։
Ըստ Սարգսյանի՝ ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման նախադրյալներից մեկն էլ այդ համակարգի ներդրումն է. «Այս ճանապարհով գնալու պայմաններում կկարողանանք երաշխավորել բարձր բիոմետրիկ տվյալների անվտանգություն, կեղծիքների հստակ բացահայտում, եթե կան այդպիսիք, և, ի վերջո, ապահովել սահուն անցումը սահմանային անցման կետերով»,- ասել է նա։

"This is one of the prerequisites for visa liberalization with the EU." Deputy Minister (VIDEO)
Private companies can participate in the tender to issue biometric passports and identification cards. At the government meeting, Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan informed that applicants can apply until January 10, and the government will summarize the evaluation process in 80 days.
"By the end of March 2025, we will have a confirmed winning company according to the submitted proposals, and we will give a period to implement the infrastructure and start production," he said.
According to Sargsyan, a biometric passport implies a high identification standard for a person and a relationship with other states. "Very often, both the people in this hall and other citizens face such problems at the airports that do not allow them to pass the border checkpoints quickly, and this new system, as a result of the collection and matching of biometric data, will allow to reduce the queues at the airports," he said.
According to Sargsyan, introducing that system is one of the prerequisites for visa liberalization with the EU. "Following this path, we will be able to guarantee high security of biometric data, clear detection of forgeries, if any, and ensure smooth passage through border crossing points," he said.