265 մանկավարժ չի հաղթահարել ատեստավորման անցողիկ շեմը
2024թ. ընթացքում կամավոր ատեստավորման մասնակցել են 397 մանկապատանեկան ստեղծագործական և գեղագիտական կենտրոնների, երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի դպրոցների մանկավարժներ և մարզադպրոցների մարզիչ-մանկավարժներ. այս մասին Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից։
Կամավոր ատեստավորման արդյունքում 90-100% արդյունք է ցուցաբերել 11 մանկավարժ:
«2024 թվականին «Պետական կամ համայնքային կազմակերպությունների արտադպրոցական ծրագրեր իրականացնող մանկավարժական աշխատողների կամավոր ատեստավորման» ծրագրին մասնակցության հայտ է ներկայացրել 397 անձ, որից կամավոր ատեստավորման արդյունքում 90-100% արդյունք է ցուցաբերել 11 մանկավարժ: Նշենք, որ կամավոր ատեստավորման անցողիկ շեմը չի հաղթահարել 265 մանկավարժ»,- նշվել է հարցում պատասխանում:
Ըստ մայրաքաղաքի և մարզերի ներկայացնում ենք 2024 թ. կամավոր ատեստավորման վիճակագրությունը
•      Երևան                119
• Արագածոտնի մարզ       9
• Արարատի մարզ           16
•  Արմավիրի մարզ          49
• Գեղարքունիքի մարզ      28
•  Լոռու մարզ                14
•  Կոտայքի մարզ            79
•  Շիրակի մարզ             14
•  Սյունիքի մարզ             22
•  Վայոց ձորի մարզ          4
•  Տավուշի մարզ             39
Հիշեցնենք՝ 2024 թ. մարտին երկարաձգվել է արտադպրոցական հաստատությունների մանկավարժական աշխատողների կամավոր ատեստավորման հայտերի ընդունման ժամկետը։ Ատեստավորումն ըստ ուղղությունների իրականացվում է թեստավորման եղանակով: Անկախ դասավանդած ուղղությունների քանակից՝ մանկավարժական աշխատողը տվյալ տարում կարող է ատեստավորման հայտ ներկայացնել միայն մեկ ուղղությամբ՝ իր ընտրությամբ։ Ատեստավորմանը մասնակցելու համար մանկավարժական աշխատողները հայտերը ներկայացնում են Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի էլեկտրոնային մատյանում` at.emis.am, հղմամբ և ստանում հաղորդագրություն՝ հայտն ընդունված լինելու վերաբերյալ:
Հայտարարությամբ նշված ժամկետի ավարտից հետո ներկայացված հայտերը չեն քննարկվում և վերադարձվում են հայտ ներկայացրած մանկավարժական աշխատողին՝ նշելով պատճառը:

265 педагогов не прошли проходной порог аттестации
В ходе добровольной аттестации 2024 года приняли участие 397 педагогов творческих и эстетических центров детско-юношеских школ, школ музыки и изобразительного искусства и тренеров-педагогов спортивных школ. Об этом сообщили в министерстве образования, науки, культуры и спорта в ответ на запрос Радар Армения .
По итогам добровольной аттестации лишь 11 педагогов показали результат 90-100%.
В 2024 году на участие в программе «Добровольная аттестация педагогических работников, реализующих внеклассные программы государственных или общественных организаций» подали заявки 397 человек, из них 11 педагогов достигли 90-100% результатов в результате добровольной аттестации. Следует отметить, что 265 педагогов не прошли временный порог добровольной аттестации ", - говорится в ответе на вопрос.
Представляем статистику добровольной сертификации 2024 года по столице и областям.
• Ереван 119
• Арагацотнский регион 9
• Араратский регион 16
• Армавирская область 49
• Гегаркуникская область 28
• Лорийская область 14
• Котайкская область 79
• Ширакская область 14
• Сюникская область 22
• Вайоц Дзорская область 4
• Тавушская область 39
Напомним: В марте 2024 года был продлен срок приема заявлений на добровольную аттестацию педагогических работников внешкольных учреждений. Сертификация по направлениям осуществляется методом аттестации. Независимо от количества преподаваемых направлений педагогический работник может подать заявление на аттестацию только по одному направлению по своему выбору. Для участия в аттестации педагогические работники подают заявки в электронном табеле Информационной системы управления образованием  на сайте at.emis.am и получают сообщение об их принятии.
Заявления, поданные после срока, указанного в объявлении, не рассматриваются и возвращаются педагогическому работнику, подавшему заявление, с указанием причины.