ArLeAМ ընկերությունը հյուընկալել է ֆրանսիացի պատվիրակներին
ArLeAМ ընկերությունն օրերս հյուրընկալել է Ֆրանսիայից ժամանած հյուրերի՝ ի դեմս Դեսին - Շարպիոյի քաղաքապետ Լորանս Ֆոտրային և Ֆրանսիայում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս և Ֆիդ Կոնստրակտ ընկերության դեսպան, Դենիս-Շարպիոյի փոխքաղաքապետ Դենիս Ջորկաեֆին։ Ֆրանսիացի հյուրերը շրջել են ArLeAm ընկերության ինտենսիվ այգիներում, ծանոթացել արտադրական գործընթացին, տեսել նոր ներդրված սառնարանային համալիրը, այցելել շինարարության փուլում գտնվող ձիարշավարանի տարածք, որը տարածաշրջանում բացառիկ է լինելու իր միջազգային լավագույն ստանդարտներին համապատասխանող շինարարությամբ և մեծ հնարավորություններ է ստեղծելու Հայաստանում ձիասպորտի զարգացման համար:
Քաղաքապետ Լորանս Ֆոտրան հիացմունքով է խոսել այգու մասին․ «Հայաստանը բավականաչափ ճանաչում եմ, բայց այս տնտեսությունը, որտեղ հրավիրել է պարոն Բադալյանը, պարզապես անկրկնելի է։ Տեսնել, թե ինչպես են նախաձեռնել այս ամենը, շատ հետաքրքիր էր, բացահայտում էր։ Ինձ տպավորեց այս վայրը, այսպիսի մեծ հոգատարությամբ ստեղծել նման այգի ժամանակակից սարքավորումներով, պարզապես հիասքանչ է», - ասել է Լորանս Ֆոտրան։
Ֆրանսիայում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս Դենիս Ջորկաեֆը հեռանկարներում տեսնում է հայկական արտադրանքի արտահանումը դեպի Եվրոպա․  «Առաջին անգամ, երբ եկա այստեղ, շատ հիացած էի, մտածեցի, որ անպայման պետք է ցույց տամ ֆրանսիացիներին, որ Հայաստանում բացի քարերից գոյություն ունեն նաև նման այգիներ, հիանալի նախաձեռնություն է։ Լինելով  հայ՝  հպարտություն է ցույց տալ ֆրանսիացիներին, որ Հայաստանում նման վայր կա: Կարծում եմ հետագայում հնարավոր է արտահանման հնարավորություններ ստեղծենք», - նշել է Դենիս Ջորկաեֆը։
ArLeAМ ընկերության տնօրեն Լևոն Խաչատրյանի խոսքով՝ ընկերության 160 հա տարածքի 70 տոկոսն արդեն կանաչապատ տարածք է, որին կից այս պահին կառուցվում է ձիարշավարան․ «Հիանալի բերք ենք ստանում, տարեկան մոտավոր 1000 տոննայի կարգի խնձոր ենք հավաքում, ունենք ծիրան և տանձ։ Հյուրերին ցույց տվեցինք նաև կառուցվող ձիարշավարանը, մոտ ժամանակներս ավարտին կհասցնենք, ամբողջությամբ կբարեկարգվի, կդառնա  հիանալի տուրիզմի գոտի», - տեղեկացրել է Լևոն Խաչատրյանը։

ArLeAM company hosted the French delegates
The ArLeAM company recently hosted guests from France, in the form of the mayor of Décines-Charpieu, Laurence Fautra, and Honorary Consul of Armenia and Ambassador of the Feed Construct company in France, Denis Djorkaeff, deputy mayor of Denis-Sharpio. The French guests toured the intensive gardens of the ArLeAm company, got acquainted with the production process, saw the newly introduced refrigeration complex, and visited the area of ​​the racetrack under construction, which will be unique in the region with its construction meeting the best international standards and will create significant opportunities for the development of equestrian sports in Armenia.
Mayor Laurence Fautra spoke admiringly about the park. "I know Armenia well enough, but this economy, where Mr. Badalyan invited, is simply unrepeatable. It was exciting and revealing to see how they initiated all this. I was impressed by this place. With such great care in creating such a garden with modern equipment, it's just amazing," said Laurence Fautra.
Honorary Consul of Armenia in France, Denis Djorkaefff, sees the export of Armenian products to Europe as a perspective. "The first time I came here, I was very impressed; I thought that I must show the French that in addition to stones, there are also such gardens in Armenia; it's a great initiative. Being an Armenian, it is a pride to show the French that there is such a place in Armenia. I think it is possible to create opportunities for export in the future," said Denis Djorkaeff.
According to Levon Khachatryan, director of the ArLeAM company, 70 percent of the company's 160 ha area is already green, next to which a horse racing track is currently being built. "We get a great harvest; we collect about 1000 tons of apples annually and have apricots and pears. We also showed the guests the horse racetrack under construction; we will finish it shortly, it will be completely improved, and it will become an excellent tourism zone", informed Levon Khachatryan.