Քննարկվել են առողջության պահպանման առաջնային օղակում առկա խնդիրները
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանն աշխատանքային երկօրյա այցով Սյունիքի մարզում է։ Նա հանդիպումներ է ունեցել Սիսիանի, Բռնակոթի, Դարբասի, Կապանի, Նորաշենիկի, Քաջարանի և Մեղրու պոլիկլինիկաների, ամբուլատորիաների և բուժակ֊մանկաբարձական կետի բուժաշխատողների հետ։
Քննարկման թեման էր առողջության պահպանման առաջնային օղակում առկա խնդիրները, դրանց լուծման և զարգացման ուղիները։ Փոխնախարարն անդրադարձել է կատարողականներին, բոնուսային համակարգին, իմունականխարգելման գործընթացին։
Ջումայանը Մեղրիում` Լոֆթ կենտրոնում հանդիպել է Մեղրիի բժշկական կենտրոնի թիմի հետ։ Այստեղ առողջապահության ազգային ինստիտուտի էլեկտրոնային առողջապահության ներդրման բաժնի և Արմեդ էլեկտրոնային առողջապահության ազգային օպերատորի հետ ներկայացրել է համակարգի նոր գործիքները և քննարկել էլեկտրոնային առողջապահության հետագա քայլերը։ Ջումայանը Մեղրիի ԲԿ֊ում նաև պատվաստվել է սեզոնային գրիպի դեմ։

Обсуждены проблемы в сфере первичной медико-санитарной помощи
Заместитель министра здравоохранения Артак Джумаян находится с двухдневным рабочим визитом в Сюникской области. Он провел встречи с медицинскими работниками поликлиник и медико-акушерского центра Сисиана, Брнакота, Дарбаса, Капана, Норашеника, Каджарана и Мегри.
Темой обсуждения стали проблемы в сфере первичной медико-санитарной помощи, их решение и пути развития. Замминистра коснулся выступлений, системы премирования, процесса вакцинации.
Джумаян встретился с командой Мегринского медицинского центра в Лофт-центре Мегри. Здесь вместе с отделом внедрения электронного здравоохранения Национального института здравоохранения и национального оператора электронного здравоохранения Армед, он представил новые инструменты системы и обсудил следующие шаги электронного здравоохранения. Джумаян также получил прививку от сезонного гриппа в Мегринском медицинском центре.