Քննարկվել է ռազմարդյունաբերության արդյունավետության բարձրացումը
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է «Արփա ինստիտուտի» (ARPA Institute) հիմնադիր նախագահ, Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ, ամերիկահայ գիտնական Հակոբ Փանոսյանին:
Փանոսյանն «ԱՐՓԱ»-ի միջոցներով ստեղծել է Ալիխանյան ազգային լաբորատորիան ինչպես նաև հիմնադրել է Էրեբունի հիվանդանոցում առաջին արդի արյան կենտրոնը, Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտին է նվիրաբերել ԴՆԹ-ի ուսումնասիրությունների համար առաջին արդի սեկվինաթորը, բազմաթիվ ինստիտուտներին և համալսարաններին նվիրել անհրաժեշտ գիտահետազոտական սարքեր, ինչպես նաև՝ սկսած 1987 թվականից, պարբերաբար դասավանդել է Հայաստանում ավտոմատ կառավարման համակարգերի արդիական թեմաներով։
Այդ շրջանից ի վեր Հակոբ Փանոսյանը հաճախ է գտնվում Հայաստանում, կազմակերպում զանազան աշխատանքներ «Արփա»-ի շրջանակներում։ Ողջունելով հյուրին՝ նախագահը բարձր է գնահատել նրա վաստակը Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական բնագավառի և բնական գիտությունների ու առողջապահության ոլորտում զարգացման նոր ուղղությունների բացահայտման գործում:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կանաչ էներգիայի արտադրության, արդյունաբերության և ռազմարդյունաբերության ոլորտներում բարձր տեխնոլոգիաների կիրառման արդյունավետության բարձրացման և զարգացման հնարավորությունների նոր ուղիներ գտնելու վերաբերյալ: Այս համատեքստում ամերիկահայ գիտնականը Հանրապետության նախագահին է ներկայացրել կիրառական գիտության ոլորտում իրենց աշխատանքային խմբի մի շարք նախաձեռնություններ և ծրագրեր:
Հանդիպման ավարտին նախագահը շեշտել է իր պատրաստակամությունը հնարավորությունների շրջանակում աջակցել հայտնի գիտնականին և նրա աշխատանքային խմբի գործունեությանը:

Increasing the efficiency of the military industry was discussed
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, received the founding chairman of "The ARPA Institute," a foreign member of the National Academy of Sciences of Armenia, and American Armenian scientist Hakob Panosyan.
Panosyan created the Alikhanyan National Laboratory with the funds of "ARPA" and also founded the first modern blood center in Erebuni Hospital. He donated the first modern sequencer for DNA studies to the Institute of Molecular Biology and necessary scientific research equipment to many institutes and universities. Since 1987, he has regularly taught in Armenia on current topics of automatic control systems.
Since then, Hakob Panosyan is often in Armenia, organizing various activities within the framework of "Arpa". Welcoming the guest, the President highly appreciated his merits in discovering new directions of development in the field of high technology and natural sciences and health care in Armenia.
During the meeting, ideas were exchanged on finding new ways of increasing the efficiency of using high technologies in information technology, green energy production, industry, and military industry. In this context, the American-Armenian scientist presented to the President of the Republic several initiatives and programs of their working group in applied science.
At the end of the meeting, the President emphasized his readiness to support the famous scientist and the activities of his working group within the scope of opportunities.