Ազգային անվտանգության ծառայությունը գաղտնի է պահում, թե քանի ռուս սահմանապահ է ծառայություն իրականացնում հայ թուրքական, և քանիսը՝ հայ իրանական սահմանին։
Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան ԱԱԾ-ից հայտնել են, որ Հայաստանի տարածքում գտնվող ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության զինծառայողների թվաքանակի մասին տեղեկությունը «Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «դ» ենթակետի համաձայն՝ դասվում է պետական գաղտնիքի շարքին և «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի հիմքով՝ չի կարող տրամադրվել։
Հիշեցնենք՝ ԱԱԾ-ն նույն մեկնաբանությամբ տեղեկություն չտրամադրեց նաև, թե քանի ռուս սահմանապահ է դուրս եկել «Զվարթնոց» օդանավակայանից։
Նշենք՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը, կարևոր քայլ համարելով «Զվարթնոցից» ռուս սահմանապահների դուրս գալը, մոտավոր թիվ էր նշել՝ «մի քանի հազար ռուս սահմանապահ»։

Служба национальной безопасности держит в тайне, сколько российских пограничников дежурит на армяно-турецкой границе и сколько на армяно-иранской границе.
В ответ на запрос " Radar Armenia " в СНБ сообщили, что согласно подпункту "д" 1 пункта 1 части ,статьи 8" » Закона «О государственной тайне», информация о численности военнослужащих пограничного управления ФСБ России на территории Армении, отнесена к государственной тайне и не может быть предоставлена на основании пункта 1 части 1 статьи 8.
Напомним, СНБ с таким же комментарием не предоставила информацию о том, сколько российских пограничников покинули аэропорт Звартноц.
Следует отметить, что помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен, отметив вывод российских пограничников из "Звартноца" как важный шаг, указал примерную цифру: "несколько тысяч российских пограничников".