ՆԳ նախարարը Նիդերլանդների դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության վերաբերյալ հարցեր
ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը սեպտեմբերի 24-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին։
Ողջունելով հյուրին՝ ՆԳ նախարարը շնորհավորել է նրան նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք։
Վահե Ղազարյանը բարձր է գնահատել ՆԳ նախարարության բարեփոխումների գործընթացում միջազգային գործընկերների, մասնավորապես՝ Եվրոպական Միության ցուցաբերած աջակցությունը։
Նա կարևորել է Հայաստանի և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ազդարարված վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը, ընդգծել ՆԳ նախարարության և Եվրոպոլի միջև ստորագրված համաձայնագրերի, ԵՄ և Հայաստանի Հանրապետության միջև՝ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) համաձայնագրի կարևորությունը։
Անդրադառնալով Նիդերլանդների Թագավորության ՆԳ նախարարության հետ համագործակցությանը՝ Վահե Ղազարյանն ընդգծել է տարբեր ուղղություններով լավագույն փորձի ուսումնասիրման և փոխանակման անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով Հայաստանում ապաստան հայցողների համար նոր կենտրոնի կառուցման աշխատանքներին՝ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Նիդերլանդների Թագավորության կողմից տրամադրված աջակցության համար։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպանը բարձր է գնահատել ՆԳ նախարարությունում ընթացող բարեփոխումների արդյունքները՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակելու ակտիվ համագործակցությունն ու ընդլայնել օրակարգը։
Հանդիպման ընթացքում ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է ՆԳՆ ենթակա ծառայություններում իրականացվող բարեփոխումները, ձեռքբերումներն ու համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:

Министр внутренних дел обсудил вопросы сотрудничества с послом Нидерландов
24 сентября министр внутренних дел Ваге Казарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Армении Марике Монрой-Винтер.
Приветствуя гостя, министр внутренних дел поздравил ее с назначением и пожелал плодотворной работы.
Ваге Казарян высоко оценил поддержку международных партнеров, в частности Евросоюза, в процессе реформирования МВД.
Он отметил начало диалога по либерализации визового режима, объявленного Арменией и Еврокомиссией, подчеркнул важность соглашений, подписанных между МВД и Европолом, соглашения о реадмиссии между ЕС и Республикой Армения для лиц, проживающих без разрешения .
Касаясь сотрудничества с Министерством внутренних дел Королевства Нидерландов, Ваге Казарян подчеркнул необходимость изучения и обмена передовым опытом в различных направлениях.
Касаясь строительства нового центра для беженцев в Армении, министр поблагодарил за поддержку, оказанную Королевством Нидерландов.
Выразив благодарность за теплый прием, посол высоко оценила результаты проводимых реформ в МВД, выразив готовность продолжать активное сотрудничество и расширять повестку дня.
В ходе встречи заместитель министра внутренних дел Арпине Саргсян представила реформы, реализованные в подведомственных службах МВД, достижения и возможные направления сотрудничества.