Հայաստանում է Եվրաջասթի նախագահը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է իր հրավերով Հայաստան ժամանած՝ Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանին:
Հանդիպմանը մասնակցել են Բելգիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, Եվրոպական միությունում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար Տիգրան Բալայանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, այլք:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Եվրաջասթի նախագահին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում և նշել, որ մեկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցող երկրորդ հանդիպումը վկայում է երկու գերատեսչությունների միջև արդյունավետ աշխատանքի և հետագա փոխգործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամության մասին: Այս համատեքստում հանրապետության գլխավոր դատախազը կարևորել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրաջասթ) միջև համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, որը սեպտեմբերի 10-ին վավերացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից: Համաձայնագիրը հնարավորություն է նախատեսում Եվրաջասթ գործուղել Համագործակցության հարցերով դատախազ: Դատախազության ներկայացվածությունը Եվրաջասթում հնարավորություն կտա օպերատիվ կապ ապահովել ԵՄ անդամ և երրորդ պետությունների կոնտակտային անձանց հետ, հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնված քրեական վարույթներով իրականացնել առավել արդյունավետ միջազգային-իրավական համագործակցություն:
«Սա մեր հերթական քայլն է դեպի Եվրոպական միություն: Վստահ եմ, որ Համաձայնագիրը կնպաստի Եվրաջասթի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա պետությունների իրավասու մարմինների միջև համագործակցությանը՝ կազմակերպված հանցավորության, ահաբեկչության, փողերի լվացման և մի շարք այլ անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանն ու հավելել, որ այսօր ստորագրվող Աշխատանքային պայմանավորվածությունը Հայաստանին մեկ քայլով կմոտեցնի Համաձայնագրի դրույթների լիարժեք իրականացմանը:
Եվրաջասթի նախագահ Լադիսլավ Համրանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազին ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Այսօր ստորագրվող Աշխատանքային պայմանավորվածությամբ Հայաստանին կտրվեն Եվրաջասթ մուտք գործելու «բանալիները»: Հայաստանը, որը մեր արժեքավոր գործընկերն է, Եվրաջասթին միանալու այս քայլով աշխարհին փոխանցում է շատ կարևոր հաղորդագրություն՝ ցույց տալով, որ հավատարիմ է օրենքի գերակայության սկզբունքներին»:
Աննա Վարդապետյանը համագործակցությունը Համաձայնագրով հաստատելու հարցում բարձր է գնահատել Եվրոպական միության երկրներում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատանքը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությանը:

The president of Eurojust is in Armenia
The Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan, today received the President of the European Union Criminal Justice Agency (Eurojust), Ladislav Hamran, who arrived in Armenia at her invitation.
RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Kingdom of Belgium, Tigran Balayan, Head of the RA Representation in the European Union, Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Vasilis Maragos, and others took part in the meeting.
Anna Vardapetyan welcomed the President of Eurojust at the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia. She noted that the second meeting within a year testifies to the practical work between the two departments and the willingness to develop further cooperation. In this context, the Prosecutor General of the Republic highlighted the Agreement signed in Brussels on April 5, 2024, "between the Republic of Armenia and the European Union on the cooperation between competent authorities in the field of legal cooperation in criminal proceedings of the Republic of Armenia and the European Union Agency for Cooperation in the Field of Criminal Justice (Eurojust)," which was ratified by the RA National Assembly on September 10. The Agreement envisages the possibility of sending a Commonwealth Prosecutor to Eurojust. Representation of the Prosecutor's Office in Eurojust will provide an opportunity to ensure operational communication with contact persons of EU member states and third countries and to implement more effective international legal cooperation with criminal proceedings initiated in the Republic of Armenia.
"This is our next step towards the European Union. I am confident that the Agreement will contribute to the cooperation between the competent authorities of the Republic of Armenia and foreign countries within the framework of Eurojust in the fight against organized crime, terrorism, money laundering, and several other transnational crimes," Anna Vardapetyan emphasized and added that the Labor Agreement being signed today is one of Armenia's will step closer to the full implementation of the provisions of the Agreement.
Eurojust President Ladislav Hamran thanked the RA Prosecutor General for the warm reception and noted. "With the Labor agreement signed today, Armenia will be given the "keys" to enter Eurojust. With this step of joining Eurojust, Armenia, our valuable partner is sending an essential message to the world, showing that it is committed to the principles of the rule of law."
Anna Vardapetyan highly appreciated the work of the Armenian diplomatic missions in European Union countries and thanked the European Union delegation in Armenia for establishing cooperation with the Agreement.