«Արաքսի հունով գծված, հայկական լեռներով ամրացված»․ Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորանքը
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, այսօր Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրն է: Այն յուրաքանչյուր հայ մարդու և ՀՀ քաղաքացու համար, թերևս, ամենակարևոր տոնն է: Ամեն նպատակ, ամեն իղձ, ամեն երազանք և ուժ այս օրերին մենք պետք է կենտրոնացնենք մեր անկախ պետության համար:
Այն Արաքսի հունով գծված, հայկական լեռներով ամրացված, նուրբ, գեղադեմ հայուհու ուրվագծով ֆիքսված Հայաստանի Հանրապետությունն է: Սա՛ է մեր տունը, որի պահպանման, զարգացման և ուժեղացման ու շենացման համար մենք, չխնայելով ոչ մի ջանք, պետք է ամեն օր ապրենք:
Սա՛ է մեր ժառանգությունը, սա՛ է մեր հայտարարությունն աշխարհին: Սա՛ է այն մայր Հայաստանը, որի համար մենք ապրում ենք և պետք է ապրենք: Մեր Հայաստանի Հանրապետությունը 33 տարեկան է, այն իրական է, այն մեզանից յուրաքանչյուրինն է, և մենք այն փոխանցելու ենք մեր սերունդներին:
Կեցցե՛ Հայ մարդը, կեցցե՛ Հայ ժողովուրդը, կեցցե՛ Հայաստանի քաղաքացին, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, որը հավերժ է: Աստված մեզ օգնական»,- գրել է Ալեն Սիմոնյանը։

"Drawn by the river Arax, fortified by Armenian mountains." Alen Simonyan's congratulations
"Dear compatriots, today is the Independence Day of the Republic of Armenia. It is the most important holiday for every Armenian and RA citizen. We have dreams and strength to achieve our independence for every goal, desire, dream, and strength in this independent state.
It is the Republic of Armenia drawn along the Araks River, fortified by the Armenian mountains, fixed by the outline of a delicate, beautiful Armenian woman. This is our home for the preservation, development, strengthening, and construction of which we, sparing no effort, should live every day.
This is our heritage, our announcement to the world. This is the mother Armenia for which we live and must live. Our Republic of Armenia is 33 years old. It is real; it belongs to us, and we will pass it on to our generations.
Long live the Armenian man, long live the Armenian people, long live the citizen of Armenia, long live the Republic of Armenia, which is eternal. God help us," Alen Simonyan wrote.