ՀՀ-ն և ԱՄԷԳ-ը ստորագրել են համագործակցության փաստաթուղթ
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր համաժողովի շրջանակներում սեպտեմբերի 20-ին Վիեննայի միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Հուա Լիուն ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության միջև 2024-2029 թվականների համար համագործակցության շրջանակային փաստաթուղթը:
Փաստաթուղթը մշակվել է ՀՀ շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ սերտ համագործակցության արդյունքում և սահմանում է ԱԷՄԳ հետ տեխնիկական համագործակցության հիմնական առաջնահերթություններն ու հետագա ծրագրերի իրականացման շրջանակը, մասնավորապես, ատոմային էներգիայի օգտագործման, միջուկային և ճառագայթային ապահովության և անվտանգության կարգավորման, միջուկային և ճառագայթային բժշկության, շրջակա միջավայրի ճառագայթային պաշտպանության, ջրային ռեսուրսների կառավարման բնագավառներում։
Ստորագրումից հետո տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում կողմերը գոհունակությամբ անդրադարձել են Հայաստանի և ԱԷՄԳ-ի միջև վերընթաց համագործակցությանը՝ կարևորելով իր մանդատի շրջանակներում գրասենյակի առանցքային դերը և նշանակությունը:

On September 20, within the framework of the General Conference of the International Atomic Energy Agency, the Permanent Representative of the Republic of Armenia to Vienna International Organizations, Ambassador Armen Papikyan, and the Deputy Director General of the International Atomic Energy Agency Hua Liu signed the framework document of cooperation between the Republic of Armenia and the International Atomic Energy Agency for the years 2024-2029.
The document was developed as a result of close cooperation with the relevant agencies of the Republic of Armenia and defines the main priorities of technical collaboration with the IAEA and the scope of implementation of further programs, in particular, the use of atomic energy, nuclear and radiation safety and security regulation, nuclear and radiation medicine, radiation protection of the environment, water in the fields of resource management.
During the meeting held after the signing, the parties expressed satisfaction with the upward cooperation between Armenia and the IAEA, highlighting the office's key role and importance within its mandate.