Վարչապետն ընդունել է օտարերկրյա պետություններում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է օտարերկրյա պետություններում Սփյուռքի գործերի հանձնակատարներին: Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը կարևորել է Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի կայացումը:
«Դեռևս տարիներ առաջ ունեինք քաղաքական որոշում, հիմա այժմ այն ստանում է շատ կոնկրետ գործառույթ և կայանում է: Ի՞նչն է մեր նպատակադրումն ու նպատակը: Մեր նպատակը՝ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություներն ավելի ինստիտուցիոնալ և պետականակենտրոն դարձնելն է, նաև փորձել ձևավորել համակարգ, որը հնարավորություն կունենա Հայաստանի Հանրապետության անունից ամենօրյա խոսակցության մեջ լինել Սփյուռքի մեր համայնքների հետ, ինչ-որ առումով նաև Սփյուռքի խնդիրները, օրակարգերը, մտահոգությունները, հարցերը ինստիտուցիոնալ և համակարգված ձևով ներկայացնել ՀՀ կառավարությանը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի կարծիքով՝ կարևոր է գործառույթները հստակ բաժանել և արձանագրել, որ Սփյուռքը, որքան էլ կարևոր, թանկագին է մեզ համար, բայց Հայաստանի Հանրապետության կառավարման ինստիտուտ չէ, և հակառակը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, որքան կարևոր և սիրելի է Սփյուռքի համար, Հայաստանի Հանրապետությունն էլ սփյուռքի կառավարման ինստիտուտ չէ:
«Սա շատ կարևոր առանձնահատկություն է: Իսկ ինչպիսի՞ն են այդ հարաբերությունները. պետք է արձանագրել, որ այս հարցի ձևակերպումները, իհարկե, կան, միշտ էլ եղել են, բայց այդ ձևակերպումների հարաբերությունն իրականության հետ մենք պետք է ճշգրտենք: Թույլ տվեք նաև ասել, որ թերևս կարիք կա նոր իրադրության մեջ այդ հարցի պատասխանները ձևակերպել և առաջարկել: Եվ այդ հարցում մենք, իհարկե, հույս ենք դնում ձեզ վրա, որովհետև սա այն դեպքը չէ, որ կառավարությունը պատրաստի ինչ-որ ձևակերպում դնի սեղանին: Մենք կարող ենք ասել պատկերացումներ, մենք կարող ենք ունենալ առաջարկներ, մենք կարող ենք ունենալ արձագանքներ ձեր կողմից հնչող առաջարկների վերաբերյալ, բայց դա մի աշխատանք է, որ մենք պետք է միասին անենք»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ սա մի իրավիճակ և աշխատանք է, որն ունի բազմաթիվ հարցեր ու այսօր այնպես չէ, որ կան բոլոր հարցերի պատասխանները: Միաժամանակ, վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ միասին կկարողանան, ի վիճակի կլինեն գտնել հարցերի պատասխաններ:
«Բայց այդ էլ եկեք ասենք՝ այնպես չէ, որ հարցերի ցանկն էլ շատ հստակ ձևակերպված է: Այսինքն՝ բնական է նոր ինստիտուտ, նոր հարցեր, նոր դիտանկյուն, նոր տեսանկյուններ, և ես այսօրվա առիթը չեմ փորձի օգտագործել այդպիսի բովանդակային մանրամասների մեջ մտնելու համար: Ես ուղղակի ուզում եմ ողջունել բոլորիդ, իմ ուրախությունը և գոհունակությունը հայտնել նման շփում ունենալու հնարավորության առիթով, և շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ ձեր պատրաստակամության համար, այս իրականում դժվար գործառույթը ստանձնելու համար, որովհետև լծակները քիչ են, պատասխանատվությունը մեծ, և իհարկե, դա որոշակի խիզախություն և քաջություն է պահանջում յուրաքանչյուրից՝ այդ կարգավիճակը ստանձնելու ճանապարհին»,- նշել է կառավարության ղեկավարը և ողջունել հանձնակատարների այդ քայլը, մտադրությունը՝ առաջ մղելու այն օրակարգը, որը կա և կարող է լինել Հայաստանի Հանրապետության և աշխարհի հայերի միջև:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ հանձնակատարները ներգրավված են համայնքային կյանքին և լուրջ կապեր ունեն Հայաստանի հետ, պատրաստ են ստանձնել աշխատանքը և կապ հանդիսանալ Սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և համայնքների միջև: Զարեհ Սինանյանը տեղեկացրել է, որ հանձնակատարների թիվն արդեն իսկ անցնում է մեկ տասնյակը և աշխարհի տարբեր երկրներում հանձնակատարներ նշանակելու գործընթացը կրում է շարունակական բնույթ:
Վարչապետ Փաշինյանը ներկաներին կոչ է արել իրենց գործունեության ընթացքում կենտրոնացած լինել Հայաստանի և նրա շահերի վրա, Հայաստանը դարձնել ինքնության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի գործառույթներին և Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:

The Prime Minister received the Commissioners of Diaspora affairs in foreign countries
Prime Minister Nikol Pashinyan received the Commissioners of Diaspora affairs in foreign countries. Welcoming the attendees, the Prime Minister highlighted the establishment of the Diaspora Affairs Commissioner's Institute.
"Years ago, we had a political decision, but now it has a particular function and is taking place. What is our aim and purpose? Our goal is to make Armenia-Diaspora relations more institutional and state-centered and to try to form a system that will allow being in daily conversation with our communities in the Diaspora on behalf of the Republic of Armenia. In some sense, the Diaspora's problems, agendas, concerns, and issues will be standardized and systematic. Present to the RA government," said Nikol Pashinyan.
According to the Prime Minister, it is important to clearly divide the functions and record that the Diaspora, no matter how important it is, is precious to us, but it is not an institution for the management of the Republic of Armenia. On the contrary, as important and dear as the Republic of Armenia is for the Diaspora, the Republic of Armenia is also an institution for the management of the Diaspora.
"This is an essential feature. And what are those relations like? It should be noted that there are formulations of this issue; they have always been, but we need to adjust the relationship between these formulations and reality. Let me also say that perhaps there is a need to formulate and propose answers to that question in a new situation. And in that matter, of course, we count on you because this is not a case where the government will put some wording on the table. We can express ideas, we can have proposals, we can have reactions to your proposals, but it is a work we must do together," said the Prime Minister.
According to Nikol Pashinyan, this situation and work raise many questions, and today, there are only some of the answers. At the same time, the Prime Minister expressed his belief that together, they would be able to find answers to the questions.
"But let's also say that the list of questions is not formulated very clearly. In other words, a new institution, new questions, a new point of view, and new perspectives are natural, and I will not try to use today's opportunity to go into such substantive details. I want to welcome you all, express my joy and satisfaction at the opportunity to have such contact, and thank you for your willingness to take on this complicated function because the leverage is low, the responsibility is great, and, of course, it takes a certain courage and bravery. Is required of everyone on the way to assume that status," the head of the government noted and welcomed the move of the commissioners, the intention to advance the agenda that exists and can exist between the Republic of Armenia and the Armenians of the world.
Chief Commissioner of Diaspora Affairs Zareh Sinanyan noted that the commissioners are involved in community life and have serious ties with Armenia. They are ready to undertake the work and be a link between the office of the Chief Commissioner of Diaspora and the communities. Zareh Sinanyan informed that the number of commissioners already exceeds a dozen, and the process of appointing commissioners in different countries of the world is continuous.
Prime Minister Pashinyan called on those present to focus on Armenia and its interests during their activities to make Armenia one of the most important components of identity. During the meeting, issues related to the functions of the Institute of Diaspora Affairs Commissioner and the strengthening of Armenia-Diaspora ties were discussed.