Հոկտեմբերի 4-ից 7-ը Երևանը դառնալու է տեխնոլոգիական առաջատար ընկերությունների ու մասնագետների հիմնական հավաքատեղին․ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա WCIT2024, իսկ Մերիդիան էքսպո կենտրոնում՝ DigiTec ցուցահանդեսը՝ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական բանականություն՝ սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրով։ Team Telecom Armenia-ն ստանձնել է այս երկու նշանակալի միջոցառումների գլխավոր տեխնոլոգիական գործընկերոջ դերը։
Այսօր WCIT2024/DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը, ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը և Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը կնքեցին համագործակցության հուշագիր՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման ռազմավարական կարևորությունը։ Կոնգրեսի շնորհիվ այդ ուղղությամբ իրականացվելու են համատեղ միջոցառումներ՝ Հայաստանում մրցունակ և հարմարավետ բիզնես միջավայր ձևավորելու նպատակով։
Լինելով տեխնոլոգիական առաջատար ընկերություն, որը մշտապես հետևում է աշխարհում տեղի ունեցող թվային փոփոխություններին` Team Telecom Armenia-ն խրախուսում է երիտասարդների շրջանում տեխնոլոգիական ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրությունը և նպատակ ունի նպաստել հաջորդ սերնդի առաջնորդների ձևավորմանը:
«Պատահական չէ, որ Team-ը ստեղծելիս մեզ համար առաջնահերթ աջակցության ուղղություններ ենք ընտրել կրթությունը, գիտությունը և տեխնոլոգիաները։ Ընդամենը մի քանի շաբաթից կմեկնարկեն երկու խոշորամասշտաբ տեխնոլոգիական միջոցառումներ, որոնցից մեկը մեր երկիրն է ներկայացնում տեխնոլոգիական աշխարհի քարտեզում, իսկ մյուսը՝ համաշխարհային փորձն է բերում այստեղ։ Ուրախ եմ, որ Team Telecom Armenia-ն ևս մեկ անգամ դարձավ այս տեխնոլոգիական տոնի կարևոր մասը»,- մեջբերում է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
WCIT2024/DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանն անդրադառնալով միջոցառման մանրամասներին ու համագործակցությանը նշեց․
«WCIT2024/DigiTec-ն այն եզակի միջոցառումներից է, որն իր շուրջն է համախմբում ՏՀՏ և բիզնես համայնքն ամբողջ աշխարհից։ Արդեն իսկ երկրորդ անգամ Հայաստանը կհյուրընկալի համաշխարհային այս ձևաչափը՝ WCIT-ն՝ Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը՝ Երևան հրավիրելով ոլորտի առաջատար դեմքերին։ 2024 թվականի թեման է՝ Մտքի ուժը. Արհեստական բանականությունն առանց սահմանների, և մենք ամբողջ աշխարհին հնարավորություն ունենք ցույց տալու հայկական մտքի ներուժը։ Այս հարցում ուրախ եմ, որ մեր կողքին է գլխավոր գործընկերներից հայկական Team Telecom Armenia-ն, և համոզված եմ, որ մենք համատեղ ունենալու ենք հաջողված իրադարձություն»։
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը, կարևորելով ԱՏՁՄ ռազմավարական անդամ Team Telecom Armenia-ի հետ այս միջոցառումների շրջանակում գործակցությունը, նշեց, որ ընկերությունն առանցքային դեր է ունեցել միության բոլոր հավակնոտ ծրագրերի հաջողության մեջ։ Նրա խոսքով WCIT2024-ից ու DigiTec Expo 2024-ից սպասելիքներն այս տարի է՛լ ավելի մեծ են։
«Այս երկու տեխնոլոգիական միջոցառումները հոկտեմբերին Հայաստան կբերեն հարյուրավոր միջազգային ներդրողների, տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարների և հաջողակ ձեռներեցների։ Կհյուրընկալենք 15-ից ավելի հեղինակավոր լրատվամիջոցների, ինչպիսիք են Ֆորբսն ու Բենզինգան։ Սա անպայման մեծ ազդեցություն կթողնի հայկական տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման վրա՝ նպաստելով, որ հայկական ընկերությունները ձեռք բերեն միջազգային գործընկերներ, ներգրավեն խոշոր ներդրումներ և դուրս գան նոր շուկաներ»:
DigiTec ցուցահանդեսին այս տարի կրկին ներկայանալու է Team ընկերությունների խումբը, որում ներառված ընկերություններին միավորում է նորարար գաղափարներ կյանքի կոչելու ձգտումը, պրոֆեսիոնալիզմը, ինչպես նաև երկրի տնտեսության ցուցանիշների աճի վրա ազդելու մեծ ցանկությունը: Տաղավարում ներկայացված կլինեն Team Telecom Armenia, Team Pay, Team Solutions, Team Systems ու buy.am ընկերությունները, ինչպես նաև էլեկտրական մեքենաների լիցքավորման Team Energy նախագիծը։
Միջոցառումների օրերին Team Telecom Armenia-ն WCIT-ի ու DigiTec-ի այցելուներին ու մասնակիցներին կապահովի ոչ միայն ինտերնետային, այլ նաև տրանսպորտային կապով։

Team Telecom Armenia is the technology partner of WCIT2024/DigiTec; a memorandum of understanding was signed
Starting October 4 to 7, Yerevan will become the main gathering place for leading technology companies and specialists, WCIT2024 will be held at the Sports Concert Complex named after Karen Demirchyan, and the DigiTec exhibition "THE POWER OF THE MIND" will be held at the Meridian Expo Center. "Artificial intelligence beyond borders, within the framework of ethics". Team Telecom Armenia has assumed the role of the leading technology partner for these two significant events.
Today, WCIT2024/DigiTec Executive Director Hayk Karapetyan, ATZM Executive Director Sargis Karapetyan and Team Telecom Armenia CEO Hayk Yesayan signed a memorandum of cooperation to once again emphasize the strategic importance of the development of the high-tech sector. Thanks to the Congress, joint measures will be implemented in this direction to create a competitive and comfortable business environment in Armenia.
As a leading technology company that is constantly following the digital changes taking place in the world, Team Telecom Armenia encourages interest in the technology field among young people and aims to contribute to the formation of the next generation of leaders.
"It is not by chance that when creating the Team, we chose education, science and technology as priority areas of support for us. In just a few weeks, two large-scale technological events will start, one of which represents our country on the map of the technological world, and the other brings global experience here. I am glad that Team Telecom Armenia once again became an essential part of this technology holiday," Hayk Yesayan, General Director of Team Telecom Armenia, quotes.
Hayk Karapetyan, Executive Director of the WCIT2024/DigiTec Organizing Committee, said:
"WCIT2024/DigiTec is one of those unique events that brings together the ICT and business community from around the world. For the second time, Armenia will host this global format, WCIT, the World Congress of Innovations and Technologies, inviting the leading figures of the field to Yerevan. The theme for 2024 is The Power of the Mind. Artificial intelligence has no borders, and we have the opportunity to show the potential of the Armenian mind to the whole world. In this matter, I am happy that one of the leading partners, Team Telecom Armenia, is on our side, and I am sure that we will have a successful event together."
Sargis Karapetyan, executive director of ATSM, emphasizing the cooperation with Team Telecom Armenia, a strategic member of ATSM, in the framework of these events, noted that the company played a key role in the success of all ambitious projects of the union. According to him, expectations from WCIT2024 and DigiTec Expo 2024 are even greater this year.
"These two technology events will bring hundreds of international investors, technology leaders, and successful entrepreneurs to Armenia in October. We will host more than 15 prestigious media such as Forbes and Benzinga. This will definitely have a great impact on the development of the Armenian technology sector, helping Armenian companies to acquire international partners, attract large investments and enter new markets."
The DigiTec exhibition will be represented again this year by the Team group of companies, the companies included in which are united by the desire to implement innovative ideas, professionalism, as well as the great desire to influence the growth of the country's economy indicators. Team Telecom Armenia, Team Pay, Team Solutions, Team Systems and buy.am companies will be represented in the booth, as well as the Team Energy electric car charging project.
On the days of the events, Team Telecom Armenia will provide WCIT and DigiTec visitors and participants not only with Internet, but also with transport connection.