Հայաստանը բանակցում է Հնդկաստանի հետ՝ Су-30 կործանիչների արդիականացման համար
Հայաստանը բանակցում է Հնդկաստանի հետ՝ արդիականացնելու համար ռուսական Су-30 իր կործանիչները: Սու-30-ի արդիականացումը, որին ակնկալում է Հայաստանը, ներառում է ավիոնիկա, էլեկտրոնային պատերազմի սարքավորումներ և զենք, գրում է Hindustan Times-ը:
«Մենք դիտարկում ենք մեր Су-30-ների արդիականացումը Hindustan Aeronautics Limited-ի (HAL) օգնությամբ, քանի որ այն ոլորտում մեծ փորձ ունի»,- լրատվամիջոցին ասել է Հայաստանի ռազմաօդային ուժերի վարչության պետ, գնդապետ Հովհաննես Վարդանյանը:
Սեպտեմբերի 13-ին Հնդկաստանի Ջոդհփուրի ավիաբազայում ավարտվել են Tarang Shakti 2024 օդային մարտական ​​զորավարժությունները:
Վարդանյանն ասել է, որ ինքը պաշտպանության շտաբի պետ, գեներալ Անիլ Չաուհանի հետ քննարկել է հնարավոր համագործակցության ոլորտները Ջոդհփուրի ավիաբազայում կազմակերպված International Defense Aviation Exposure 2024-ում, ինչպես նաև զորավարժություններին, որոնց նպատակն է ցուցադրել Հնդկաստանի հմտությունը պաշտպանական արտադրության ոլորտում 28 համաշխարհային օդուժի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին:
Հնդկաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյան հաստատել է Հայաստանի հետաքրքրությունը Су-30-ի արդիականացման հարցում HAL-ի կողմից։
«Դրա շուրջ ինչ-որ խոսակցություն է տեղի ունենում, բայց դա սկզբնական փուլում է: Հայաստանի կողմից շահագործվող Су-30 տարբերակը տարբերվում է IAF ծառայության Su-30MKI-ներից։ Այսպիսով, այդ ասպեկտը պետք է հաշվի առնել այդ տարածաշրջանում բարդ դինամիկայի հետ մեկտեղ, ներառյալ Հնդկաստանի երկարամյա և վստահելի պաշտպանական գործընկեր Ռուսաստանը, որը մերձենում է Ադրբեջանի հետ Ուկրաինայի հետ պատերազմի սկսվելուց հետո», - ասել է հնդիկ պաշտոնյան՝ խնդրելով չհրապարակել իր անունը:

Армения ведет переговоры с Индией по модернизации истребителей Су-30
Армения ведет переговоры с Индией о модернизации российских истребителей Су-30. Модернизация Су-30, которую ожидает Армения, включает в себя авионику, средства радиоэлектронной борьбы и вооружение, пишет Hindustan Times.
"Мы рассматриваем возможность модернизации наших Су-30 с помощью компании Hindustan Aeronautics Limited (HAL), поскольку она имеет большой опыт в этой области", - заявил глава управления ВВС Армении полковник Ованес Варданян.
13 сентября на авиабазе Джодхпур в Индии завершились воздушные боевые учения  «Tarang Shakti - 2024».
Варданян сообщил, что на выставке International Defense Aviation Exposure 2024, организованной на авиабазе Джодхпур, он обсудил возможные направления сотрудничества с начальником штаба обороны генералом Анилом Чауханом, а также учения, целью которых является продемонстрировать высшим должностным лицам Индии мастерство оборонной промышленности.
Высокопоставленный индийский чиновник подтвердил заинтересованность Армении в модернизации Су-30 компанией HAL.
«Есть некоторые разговоры об этом, но они находятся на ранних стадиях. Версия Су-30, эксплуатируемая Арменией, отличается от Су-30МКИ, находящихся на вооружении ВВС Индии. Таким образом, этот аспект необходимо учитывать наряду со сложной динамикой в ​​этом регионе, включая давнего и надежного партнера Индии по обороне - Россию, которая сближается с Азербайджаном после начала войны с Украиной», - сказал индийский чиновник на условиях анонимности.