ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը։
Պատվիրակության կազմում էր նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դեկոտին։
Նախարար Սանոսյանը ողջունել է հյուրերին և բարձր է գնահատել Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական հարաբերությունները։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների, համայնքների խոշորացման արդյունքների, ապակենտրոնացված կառավարման վերաբերյալ մի շարք հարցեր։
Քննարկվել են նաև Հայաստանի և Ֆրանսիայի բազմաշերտ համագործակցության օրակարգային այլ հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է երկու երկրների միջև համագործակցության շարունակական ընդլայնումը բոլոր ուղղություններով։

The results of the enlargement of the communities were discussed with the French official
RA Minister of Economic and Technological Development Gnel Sanosyan received the delegation headed by Gilbert-Luc Devinaz, the French Senate's chairman of the France-Armenia friendship group.
French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies was also part of the delegation.
Minister Sanosyan welcomed the guests and highly appreciated the friendly relations between Armenia and France.
During the meeting, a number of issues related to local self-government bodies, the results of the enlargement of communities, and decentralized management were discussed.
Other issues on the agenda of multi-level cooperation between Armenia and France were also discussed. Continuous expansion of cooperation between the two countries in all directions was emphasized on both sides.