Լատվիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այցելել է EggEnergy ընկերություն, որն զբաղվում է շրջանաձև կանաչ տնտեսության զարգացմամբ՝ էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների և տեխնոլոգիական ինովացիաների կիրառմամբ։ Նախարարին ուղեկցել է նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը։
Ընկերությունը թռչնաբուծական գոմաղբից արտադրում է բիոգազ, ստեղծում էներգետիկ կարողություններ, ինչպես նաև օրգանական պարատանյութեր։ Նախարարը շրջել է ընկերության տարածքով, ծանոթացել արտադրական գործընթացներին և ներուժին։ Գևորգ Պապոյանն ընդգծել է շրջակա միջավայրի պաշտպանության տեսանկյունից կանաչ շրջանաձև գյուղատնտեսության անհրաժեշտությունը և կարևորությունը։
Երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սեպտեմբեր ամսին ընկերության ներկայացուցիչների այց կազմակերպել Հայաստան՝ համագործակցություն հաստատելու և իրենց կողմից կիրառվող տեխնոլոգիաները ՀՀ-ում կիրառելու նպատակով։

Технологии EggEnergy будут использоваться в РА
В рамках визита в Латвийскую Республику министр экономики РА Геворг Папоян посетил компанию EggEnergy, которая занимается развитием круговой зеленой экономики, используя альтернативные источники энергии и технологические инновации. Министра сопровождал также заместитель министра Нарек Овакимян.
Компания производит биогаз из птичьего помета, создает энергетические мощности, а также органические удобрения. Министр посетил территорию предприятия, ознакомился с производственными процессами и потенциалом. Геворг Папоян подчеркнул необходимость и важность зеленого замкнутого сельского хозяйства с точки зрения защиты окружающей среды.
С обеих сторон достигнута договоренность об организации визита представителей компании в Армению в сентябре с целью установления сотрудничества и применения используемых ими технологий в Армении.