Համաձայնագրի նպատակն է դյուրացնել Հայաստանի եւ Թունիսի` դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց ուղեւորությունների ընթացակարգերը: Յուրաքանչյուր պետության վավեր դիվանագիտական անձնագիր ունեցող քաղաքացիները կազատվեն մյուս պետության տարածք մուտք գործելու նպատակով վիզա ձեռք բերելու պարտականությունից` տարանցման կամ առաջին մուտքի օրվանից 180 օրվա ընթացքում 90 օրը չգերազանցող ժամկետով այնտեղ մնալու համար:
Հայաստանի եւ Թունիսի հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ ներուժ: Փաստաթուղթը կարեւոր նշանակություն կունենա նաեւ ոլորտում իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման տեսանկյունից, որը Թունիսի հետ քաղաքական երկխոսության ընդլայնման եւ խորացման, փոխայցերի աշխուժացման հնարավորություն կտա:
Այս մասին խոսել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 4-ի նիստում ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Թունիսի Հանրապետության կառավարության միջեւ դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար վիզայի պահանջի վերացման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Հանձնաժողովի անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանի գնահատմամբ էլ համաձայնագրի վավերացումը եւս մեկ դրական քայլ է բարեկամ երկրի հետ հարաբերություններն ավելի ընդլայնելու, փոխադարձ այցերի համար հեշտ պայմաններ ստեղծելու առումով: Նա առաջարկել է գործընկերներին դրական արձագանքել օրենքի նախագծին:

Визовый режим между Арменией и Тунисом будет отменен
Целью соглашения является облегчение процедур поездок лиц, имеющих дипломатические паспорта Армении и Туниса. Граждане каждого государства, имеющие действующий дипломатический паспорт, будут освобождены от необходимости получения визы для въезда на территорию другого государства на срок, не превышающий 90 дней, в течение 180 дней с даты транзита или первого въезда.
Отношения между Арменией и Тунисом имеют большой потенциал для развития. Документ будет важен также с точки зрения расширения договорно-правового поля в сфере, что даст возможность расширить и углубить политический диалог с Тунисом, активизировать взаимные визиты.
Об этом 4 сентября заявил заместитель министра иностранных дел РА Мнацакан Сафарян в ходе обсуждения законопроекта «О ратификации соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Тунисской Республики об отмене визового режима для лиц с дипломатическими паспортами" на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связам.
По словам члена комиссии Рипсиме Григорян, ратификация соглашения является еще одним позитивным шагом с точки зрения расширения отношений с дружественной страной и создания удобных условий для взаимных визитов. Она предложила коллегам положительно отреагировать на законопроект.