Համաձայնագրի նպատակն է դյուրացնել Հայաստանի եւ Թունիսի` դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց ուղեւորությունների ընթացակարգերը: Յուրաքանչյուր պետության վավեր դիվանագիտական անձնագիր ունեցող քաղաքացիները կազատվեն մյուս պետության տարածք մուտք գործելու նպատակով վիզա ձեռք բերելու պարտականությունից` տարանցման կամ առաջին մուտքի օրվանից 180 օրվա ընթացքում 90 օրը չգերազանցող ժամկետով այնտեղ մնալու համար:
Հայաստանի եւ Թունիսի հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ ներուժ: Փաստաթուղթը կարեւոր նշանակություն կունենա նաեւ ոլորտում իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման տեսանկյունից, որը Թունիսի հետ քաղաքական երկխոսության ընդլայնման եւ խորացման, փոխայցերի աշխուժացման հնարավորություն կտա:
Այս մասին խոսել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 4-ի նիստում ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Թունիսի Հանրապետության կառավարության միջեւ դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար վիզայի պահանջի վերացման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Հանձնաժողովի անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանի գնահատմամբ էլ համաձայնագրի վավերացումը եւս մեկ դրական քայլ է բարեկամ երկրի հետ հարաբերություններն ավելի ընդլայնելու, փոխադարձ այցերի համար հեշտ պայմաններ ստեղծելու առումով: Նա առաջարկել է գործընկերներին դրական արձագանքել օրենքի նախագծին:

The visa requirement between Armenia and Tunisia will be abolished
The agreement's purpose is to facilitate the travel procedures of persons with diplomatic passports of Armenia and Tunisia. Citizens of each state holding a valid diplomatic passport will be exempt from the requirement to obtain a visa to enter the territory of the other state for a period not exceeding 90 days within 180 days from the date of transit or first entry.
Relations between Armenia and Tunisia have great potential for development. The document will also be important for expanding the legal contract field in the field, which will give an opportunity to expand and deepen the political dialogue with Tunisia and invigorate mutual visits.
RA Deputy Minister of Foreign Affairs Mnatsakan Safaryan spoke about this during the discussion of the draft law "On ratifying the agreement between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of Tunisia on the abolition of the visa requirement for persons with diplomatic passports" at the session of the NA Standing Committee on Foreign Relations on September 4.
According to Hripsime Grigoryan, a member of the commission, the ratification of the agreement is another positive step in expanding relations with a friendly country and creating easy conditions for mutual visits. He suggested colleagues respond positively to the draft law.