Հայաստանի և Չինաստանի միջև գործարկվել է ուղիղ չվերթ
Այսօր՝ սեպտեմբերի 3-ին, առաջին անգամ գործարկվել է ուղիղ չվերթ Հայաստանի և Չինաստանի միջև: Ուրումչի-Երևան-Ուրումչի երթուղով թռիչքները կիրականացվեն շաբաթական երկու չվերթ հաճախականությամբ՝ յուրաքանչյուր երեքշաբթի և շաբաթ օրերին:
Այսօր «Զվարթնոց» օդանավակայանում կայացել է չվերթի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա են գտնվել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Հայաստանում Չինաստանի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինը, Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Միհրան Խաչատրյանը, օդանավակայանի տնօրեն Մարսելո Վենդեն, ավիաընկերության ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր:
Նախարար Սանոսյանը չվերթը պատմական է որակել՝ հաշվի առնելով, որ առաջին անգամ Չինաստանի և Երևանի միջև օդային կապ կա:
«Այս ուղղությամբ կարծում ենք մեծ պահանջարկ կա և այն բոլոր կողմերից կհեշտացնի մարդկանց կյանքը և կխնայի բավական մեծ ժամանակ, ովքեր Հայաստանից Չինաստան կամ հակառակ ուղղությամբ մտադրություն ունեն թռիչքներ կատարելու: Չվերթները վստահաբար կմեծացնեն ուղևորաշրջանառությունը, կխթանեն երկու ժողովուրդների միջև կրթական, մշակութային հաղորդակցությանը։ Կարևորելով տնտեսական բաղադրիչը՝ պետք է նշեմ, որ բիզնես զբոսաշրջության ուղղությունը Չինաստանի հետ շատ խոստումնալից է, և ուղիղ ավիահաղորդակցության պարագայում այդ շփումները կդյուրինացվեն»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախարարը:
Սանոսյանը նշել է, որ նպատակ կա դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ նոր ուղիղ չվերթեր ունենալ և ընդլայնել թռիչքների աշխարհագրությունը:
«Սա հետևողական քաղաքականության արդյունք է։ Մենք ավիացիոն ոլորտում միտված ենք նոր ուղղություններ ունենալ, անընդհատ ընդլայնել աշխարհագրությունը դեպի Հայաստան և Հայաստանից այլ ուղղություններ, ինչի արդյունքում հետաքրքրությունը մեր երկրի նկատմամբ կմեծանա։ Մենք կանգ չենք առնելու, որովհետև կան մի շարք նոր ուղղություններ, որոնց վերաբերյալ տարվում է հետևողական աշխատանք։ Մոտ ապագայում կունենանք նմանօրինակ նոր չվերթեր դեպի աշխարհի խոշոր քաղաքներ ու երկրներ»,- ընդգծել է նախարարը:

Между Арменией и Китаем запущен прямой рейс
Сегодня, 3 сентября, впервые открылся прямой рейс между Арменией и Китаем. Рейсы по маршруту Урумчи-Ереван-Урумчи будут выполняться с частотой два рейса в неделю - каждый вторник и субботу.
Сегодня в аэропорту Звартноц состоялась торжественная церемония встречи, на которой присутствовали министр территориального управления и инфраструктуры РА Гнел Саносян, временный поверенный в делах посольства Китая в Армении Чен Мин, председатель авиационного комитета Мигран Хачатрян, директор аэропорта Марсело Венде, представители авиакомпании и другие гости:
Министр Саносян назвал этот рейс историческим, учитывая, что между Китаем и Ереваном впервые существует воздушное сообщение.
"Мы думаем, что в этом направлении есть большой спрос, и это облегчит жизнь и сэкономит много времени людям, которые собираются лететь из Армении в Китай или наоборот. Полеты, безусловно, послужат увеличению пассажиропотока, будут способствовать просветительскому и культурному общению между двумя народами. Подчеркивая экономическую составляющую, должен отметить, что направление делового туризма с Китаем очень перспективно, а в случае прямого авиасообщения эти контакты будут облегчены", - сказал журналистам министр.
Саносян отметил, что есть цель открыть новые прямые рейсы в/из Армении и расширить географию полетов.
«Это результат последовательной политики. Мы стремимся иметь новые направления в авиационной сфере, постоянно расширять географию в Армению и другие направления из Армении, в результате чего интерес к нашей стране будет возрастать. Мы не будем останавливаться на этом, потому что есть ряд новых направлений, по которым ведется последовательная работа. В ближайшее время у нас появятся аналогичные новые рейсы в крупные города и страны мира", - подчеркнул министр.