ՀԱԷԿ-ի՝ էներգահամակարգից անջատվելու պատճառ է հանդիսացել կայծակի հարվածը․ ՏԿԵՆ
Օգոստոսի 30-ին` ժամը 21։55-ի սահմաններում Հայկական ատոմայականը վթարային կանգառի ռեժիմով անջատվել է էներգահամակարգից, հայտնում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը։
«Կանգի պատճառ է հանդիսացել կայծակի հարվածը, որի հետևանքով կայանի անտանգության համակարգերը կայանը բերել են անվտանգ կանգառի ռեժիմի։ Անվտանգության համակարգերը գերզգայուն են և արձագանքում են ցանկացած իրավիճակի:
Տվյալ պահին անձնակազմն զբաղված է կայանի վերաթողարկման աշխատանքներով։ Սա ևս մեկ ապացույց է, որ վերջին տարիներին կատարված մեծածավալ արդիականացման աշխատանքները, այդ թվում՝ անվտանգության համակարգերի վրա, եղել են արդյունավետ և տվել են ակնկալվող արդյունքը»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Причиной отключения АЭС от энергосистемы стал удар молнии. МТУИ
30 августа около 22:55 Армянская АЭС была отключена от энергосистемы в режиме аварийной остановки, сообщает Министерство территориального управления и инфраструктуры РА.
"Причиной остановки стал удар молнии, в результате которого системы безопасности станции перевели станцию ​​в режим безопасной остановки. Системы безопасности обладают высокой чувствительностью и оперативно реагируют на любую ситуацию.
В данный момент коллектив занят перезапуском станции. Это еще одно доказательство того, что проведенные в последние годы масштабные работы по модернизации, в том числе систем безопасности, были эффективными и дали ожидаемый результат", - говорится в сообщении.